Աֆրինում միջազգային հանրությանը Թուրքիային կանգնեցնելու կոչ են արել
Սիրիայի Աֆրին քաղաքի ինքնակառավարման մարմինները կոչ են արել միջազգային հանրությանը ստիպել Թուրքիային դադարեցնել քաղաքի գնդաակոծումը։ Այս մասին նշված է քաղաքային իշխանությունների տարածած հայտարարության մեջ, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Հունվարի 20-ին Թուրքիայի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբը հայտարարել էր սիրիական Աֆրինում քրդական կազմավորումների դեմ «Ձիթենու ճյուղ» գործողության մեկնարկի մասին: Դամասկոսը վճռականորեն դատապարտել էր Աֆրինում Թուրքիայի գործողությունները՝ նշելով, որ այդ տարածքը Սիրիայի անբաժանելի մասն է:
Բացի այդ, Աֆրինի իշխանությունները կոչ են արել միջազգային հանրությանը միջամտել Հալեպից հյուսիս-արեւելք՝ Շահբա նահանգում փախստականների շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ «արձագանքել մարդկային խղճի կոչերին՝ օգնել եւ փրկել տասնյակ հազարավոր տեղահանված քաղաքացիական անձանց կյանքեր»։

Африн призвал международное сообщество остановить Турцию
Самоуправление сирийского Африна призвало международное сообщество заставить Турцию остановить обстрелы города, говорится в сообщении городских властей, передает РИА Новости
Генштаб ВС Турции 20 января объявил о начале операции «Оливковая ветвь» против формирований курдов в сирийском Африне. Дамаск решительно осудил действия Турции в Африне, отметив, что эта территория является неотъемлемой частью Сирии.
«Всего за два дня артиллерия и воздушные удары убили десятки гражданских лиц, мужчин, женщин и детей. В больницах и машинах скорой помощи содержатся сотни (раненых) человек. Турецкой армией и связанными с ней бандами исламистов создана бесчеловечная блокада (города). Мы призываем все международные организации и группы по правам человека и помощи выразить свой голос решительно, чтобы осудить и прекратить это преступление», — говорится в заявлении.