Facebook-ից գողացել են շուրջ 50 մլն օգտատերերի անձնական տվյալներ
Facebook-ից գողացել են շուրջ 50 մլն օգտատերերի անձնական տվյալներ, որպեսզի ամենայն հավանականությամբ կիրառեն նախընտրական քարոզարշավում ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփին սատարելու նպատակով:
Վաշինգտոնի դատախազությունն արդեն հայտնել է հետաքննություն սկսելու մասին։ Կասկածյալները երկուսն են՝ ընկերության աշխատակիցներ Ժոզեֆ Կանսելերն ու Ալեքսանդր Քոգանը։ Նրանց հիմնած Global Science Research ֆիրման անձնական տվյալները տրամադրում էր Cambridge Analytica վերլուծական ընկերությանը, դրանով իսկ խախտելով գաղտնիության քաղաքականությունը։
Նշենք, որ 2015-ին Facebook-ն իմացել էր օգտատերերի անձնական տվյալների զավթման մասին ու պահանջել էր ջնջել դրանք։ Պարզվել էր, որ ոչ բոլոր տվյալներն էին ջնջվել։

В Facebook были похищены личные данные 50 миллионов пользователей
В Facebook было обнаружено хищение личных данных 50 миллионов пользователей соцсети. Предположительно, они использовались в предвыборной кампании для поддержки нынешнего президента США Дональда Трампа, передает Life
Прокуратура Вашингтона уже объявила о начале расследования. В нём уже есть двое подозреваемых — это сотрудники компании Джозеф Канселлор и Александр Коган. Есть вероятность, что основанная ими фирма Global Science Research предоставляла личные данные аналитической компании Cambridge Analytica, нарушая тем самым политику конфиденциальности.
Соцсеть удалила официальную страницу аналитической фирмы. Отметим, в 2015 году Facebook узнал о краже личных данных пользователей и потребовал удалить их. Как оказалось, данные были удалены не все.