Թրամփի նախկին խորհրդականին արգելել են օգտվել Twitter-ից, Facebook-ից և Instagram-ից
Դաշնային դատարանն արգելել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախկին խորհրդական Ռոջեր Սթոունին օգտվել Twitter-ից, Facebook-ից և Instagram-ից, քանի որ նա անտեսել է բազմաթիվ նախազգուշացումներն այն մասին, որ հրապարակավ չքննարկի իր դեմ առաջադրված մեղադրանքների տարբեր կողմերը, այդ թվում կեղծ ցուցմունքներ տալու մասով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով The Wall Street Journal-ին, հայտնում է NEWS.am-ը:
Դաշնային դատավոր Էմի Բերման Ջեքսոնը համարել է, որ պետության նախկին ղեկավարի խորհրդականը խախտել է մինչև դատավարությունն սկսվելը կալանքից ազատ արձակվելու պայմանները։ Դատավորը չի չեղարկել Սթոունի ազատման որոշումը գրավի դիմաց, թեև չի բացառել նման հնարավորությունն ապագայում։
Թրամփի նախկին խորհրդականը փետրվարին դատարանին բացատրություններ է տվել Instagram-ում լուսանկարի հրապարակման հետ կապված, որտեղ դատավոր Ջեքսոնը պատկերված է որպես թիրախ։ CNN հեռուստաընկերության հարցազրույցում Սթոունը սոցցանցում նյութի տեղադրման պատասխանատվությունը դրել է «կամավոր օգնականի» վրա և ասել է, որ կարգադրել է հանել նյութը, նաև ներողություն է խնդրել դատավորից։
Սթոունը կալանվել է Ֆորտ Լոդերդեյլ քաղաքում (Ֆլորիդա) հունվարի 25-ին։ Հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի աշխատակիցները Սթոունին մեղադրել են այն բանում, որ նա փորձել է WikiLeaks կազմակերպությունից ստանալ հաքերների կորզած նյութերը, որոնք կարող էին վնաս հասցնել Թրամփի մրցակցուհուն ընտրություններում՝ Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին։
Թրամփի նախկին խորհրդականը պարտավոր է հանդես չգալ հրապարակային հայտարարություններով։ Նրան կարգադրվել է նաև հանձնել անձնագիրը և չլքել ԱՄՆ-ը մինչև դատավարության ավարտը։ Դատը նախատեսված է նոյեմբերի 5-ին։

Former Trump advisor and confidant Roger Stone isn’t going to jail after violating his gag order. Instead, a judge on Tuesday condemned him to perhaps a far worse fate: Stone has been banned from posting on Facebook, Instagram, and Twitter, according to The Wall Street Journal, the verge reports.
In February, US District Judge Amy Berman Jackson imposed a gag order on Stone, barring him from speaking about his ongoing legal case or the special counsel’s investigation into the Trump campaign. This gag order came shortly after Stone went on a speaking tour across networks like CNN and Fox News after he was indicted by the special counsel.
But only a week after being gagged, Stone posted a photo of Jackson on Instagram with an image of crosshairs near her head. Stone said that the image was part of a logo pictured in the background of the image, and he deleted the post shortly after it was published, recropping it so the target wasn’t visible. Following the crosshairs incident, Jackson prohibited Stone from posting on social media unless he was asking for his followers to support his legal defense fund or proclaim his innocence, but now, he can no longer post at all.
Stone has long been in trouble for his posts that have veered into vile, homophobic, and racist language. In October 2017, he was suspended from Twitter after targeting CNN personalities Don Lemon and Ana Navarro calling them “covksucker[s]” and “dumbfuck[s].” After being kicked off of Twitter, Stone has spent most of his time posting bizarre portraits and links to merchandise on Facebook properties where he has yet to be banned by the platforms themselves.
If Stone continues to post on social media after today, he could be found in contempt of court and face jail time.