Թրամփի նախկին խորհրդականին արգելել են օգտվել Twitter-ից, Facebook-ից և Instagram-ից
Դաշնային դատարանն արգելել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախկին խորհրդական Ռոջեր Սթոունին օգտվել Twitter-ից, Facebook-ից և Instagram-ից, քանի որ նա անտեսել է բազմաթիվ նախազգուշացումներն այն մասին, որ հրապարակավ չքննարկի իր դեմ առաջադրված մեղադրանքների տարբեր կողմերը, այդ թվում կեղծ ցուցմունքներ տալու մասով, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով The Wall Street Journal-ին, հայտնում է NEWS.am-ը:
Դաշնային դատավոր Էմի Բերման Ջեքսոնը համարել է, որ պետության նախկին ղեկավարի խորհրդականը խախտել է մինչև դատավարությունն սկսվելը կալանքից ազատ արձակվելու պայմանները։ Դատավորը չի չեղարկել Սթոունի ազատման որոշումը գրավի դիմաց, թեև չի բացառել նման հնարավորությունն ապագայում։
Թրամփի նախկին խորհրդականը փետրվարին դատարանին բացատրություններ է տվել Instagram-ում լուսանկարի հրապարակման հետ կապված, որտեղ դատավոր Ջեքսոնը պատկերված է որպես թիրախ։ CNN հեռուստաընկերության հարցազրույցում Սթոունը սոցցանցում նյութի տեղադրման պատասխանատվությունը դրել է «կամավոր օգնականի» վրա և ասել է, որ կարգադրել է հանել նյութը, նաև ներողություն է խնդրել դատավորից։
Սթոունը կալանվել է Ֆորտ Լոդերդեյլ քաղաքում (Ֆլորիդա) հունվարի 25-ին։ Հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլլերի աշխատակիցները Սթոունին մեղադրել են այն բանում, որ նա փորձել է WikiLeaks կազմակերպությունից ստանալ հաքերների կորզած նյութերը, որոնք կարող էին վնաս հասցնել Թրամփի մրցակցուհուն ընտրություններում՝ Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին։
Թրամփի նախկին խորհրդականը պարտավոր է հանդես չգալ հրապարակային հայտարարություններով։ Նրան կարգադրվել է նաև հանձնել անձնագիրը և չլքել ԱՄՆ-ը մինչև դատավարության ավարտը։ Դատը նախատեսված է նոյեմբերի 5-ին։

Бывшему советнику Трампа запретили пользоваться Twitter, Facebook и Instagram
Федеральный суд во вторник запретил бывшему советнику президента США Дональда Трампа Роджеру Стоуну пользоваться Twitter, Facebook и Instagram за неоднократное нарушение предписания не обсуждать публично любые аспекты выдвинутых против него обвинений, в том числе в даче ложных показаний, сообщила газета The Wall Street Journal, передает ТАСС.
Окружной судья Эми Берман Джексон сочла, что бывший советник главы государства нарушил условия освобождения из-под стражи до начала судебного процесса. Судья не стала аннулировать свое решение об освобождении Стоуна под залог, хотя и допустила такой вариант в будущем.
Экс-советник Трампа в феврале давал объяснения суду в связи с публикацией в Instagram фотографии председательствующей на процессе над ним судьи Джексон на фоне мишени. В интервью телекомпании CNN Стоун возложил ответственность за размещение материала в соцсети на "добровольного помощника", заявил, что распорядился убрать этот материал, и извинился перед судьей.
Стоун был задержан в городе Форт-Лодердейл (штат Флорида) 25 января. Сотрудники спецпрокурора Роберта Мюллера, завершившего расследование предполагаемых контактов окружения Трампа с россиянами в ходе предвыборной кампании 2016 года, обвинили Стоуна в том, что тот пытался получить у организации WikiLeaks похищенные хакерами материалы, которые могли нанести ущерб сопернице Трампа на выборах - кандидату от Демократической партии Хиллари Клинтон.
Бывший советник Трампа обязан не выступать с публичными заявлениями. Ему также предписано сдать паспорт и не покидать США до завершения судебного разбирательства. Начало суда намечено на 5 ноября.