Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ իսկապես բարձր մակարդակով էր կազմակերպված. Նաիրա Կարապետյան (բացառիկ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Միացյալ Ազատական Ազգային Կուսակցության (ՄԻԱԿ) քարտուղար, Ազգային Ժողովի 5-րդ գումարման պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանի հետ՝ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցի վերաբերյալ:
- Տիկի’ն Կարապետյան, ինչպե՞ս եք գնահատում Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի այցն ԱՄՆ: Ի՞նչ կարևորություն այն ունի:
- Արցախի Հանրապետության նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցն ԱՄՆ կարելի է անվանել մեկ մեծ քայլ առաջ դեպի արդարության վերականգնում` Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում: Սա դասական քաղաքական քայլ է՝ լսելի դարձնելու հակամարտության կիզակետում ապրող ժողովրդին, ընդ որում անմիջապես Արցախի նախագահի միջոցով. մի պետություն, որը թեկուզ և ճանաչված չէ, բայց փաստացի կայացած է և իր ժողովրդավարության մակարդակով կարող է փայլուն օրինակ լինել շատ ու շատ պետությունների համար:
Միանշանակ է, որ Բակո Սահակյանի այցը և նրա հանդիպումներն ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ դեռ մեծ գործընթացի սկիզբն են: Կարևոր եմ համարում այն փաստը, որ այցելությունն իսկապես բարձր մակարդակով էր կազմակերպված, անգամ արարողակարգային չնչին թվացող մանրուքները, օրինակ, Արցախի Հանրապետության և ԱՄՆ դրոշները Սենատում, հաշվի էին առնված: Նման այցն անգնահատելի կարևորություն ունի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրում Ղարաբաղյան հիմնախնդրի օբյեկտիվ ընկալման ապահովման տեսանկյունից:
Իհարկե, այս տարիների ընթացքում հայկական կողմերը բազմիցս են հնչեցրել այն տեսակետը, որ որևէ կերպ չի կարելի Ղարաբաղյան հակամարտությունը դիտարկել որպես տարածքային խնդիր, այլ այն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պայքար է: Բայց այս ամենը լսել պաշտոնապես Արցախի հանրապետության նախագահի և նրա պատվիրակության անդամների կողմից, որի կազմում էին Ազգային ժողովի և կառավարության ներկայացուցիչներ, շատ մեծ քայլ է Արցախի հիմնախնդրի համապարփակ ընկալման համար:
Կարծում եմ՝ այստեղ նաև պետք է ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի ղեկավարության ապիկար և իրարամերժ հայտարարություններին` Իլհամ Ալիևի, նրա ընտանիքի անդամների, տարբեր պատգամավորների և պաշտոնյաների ակնհայտ ռազմատենչ, ագրեսիվ և հայատյաց հայտարարությունների վրա: Մեծ քաղաքականությունը նման փնթիությունը չի ներում. եթե մի պետություն կողմ է հանդես գալիս խաղաղ կարգավորմանը և միաժամանակ հայտարարում է, օրինակ, որ իր երկրի դրոշը դեռ ծածանվելու է հարևան խաղաղ երկրում (զավթելու հետևանքով, իհարկե), ապա այդ պետությունը կտրուկ կորցնում է իր կշիռն ու հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում: Այսօր Ադրբեջանը ընկալվում է ոչ միայն որպես բռնապետություն, այլև անհուսալի և անկանխատեսելի միավոր:
- Արցախի արտաքին քաղաքականության ակտիվացման ի՞նչ հնարավորություններ եք տեսնում: Ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ Արցախի սուբյեկտայնությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար:
- Միանշանակ պետք է շարունակել համատեղ աշխատանքներն՝ այլ երկրներ ևս նման այցելություններ կատարելու և հանդիպումներ կազմակերպելու ուղղությամբ: Թեև Արցախի լիարժեք մասնակցությունը բանակցային գործընթացին դեռևս վերականգնված չէ, սակայն նրա ներկայությունը միջազգային դիվանագիտական օղակներում խիստ նպաստավոր է:
Նաև կարծում եմ, որ քաղաքական աշխատանքներին զուգահեռ պետք է աշխատանքներ տանել Արցախի Հանրապետության ներկայությունը, թեկուզ և դեռևս ոչ ֆորմալ կերպով ապահովելու միջազգային լայն հարթակներում` հասարակական, գիտական, մշակութային, սպորտի և այլն` աշխարհին ներկայացնելով իր գոյությունը, ժառանգությունը, նվաճումները: Որպես օրինակ կարող եմ բերել վերջերս լայն արձագանք ստացած «Արցախ. թաքնված գանձեր» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը տեղի ունեցավ մարտի 13-ից 15-ը  Ստրասբուրգում՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-ամյակին:
Այսօրինակ միջոցառումները հոյակապ առիթ են միջազգային հանրությանը ծանոթացնելու Արցախի մեծ պոտենցիալի հետ, ինչը և իր հերթին կչեզոքացնի մեր հարևանների շատ ու շատ հորինված, հաճախ և զառանցանք հիշեցնող ամպագորգոռ հայտարարությունները: Իլհամ Ալիևը մի բան այդպես էլ չհասկացավ` արդարությունը միշտ էլ հաղթում է. ուշ թե շուտ:

ИАА ''Армедиа'' представляет эксклюзивное интервью с секретарем Объединенной либеральной национальной партиии (ОЛНП), депутатом 5-го созыва Национального Собрания РА Наирой Карапетян - по итогам визита президента Арцаха Бако Саакяна в США.
- Госпожа Карапетян, как Вы оцениваете визит президента Арцаха Бако Саакяна в США? Чем он был важен?
- Визит делегации во главе с президентом Республики Арцах в США можно назвать одним большим шагом вперед к восстановлению справедливости в контексте урегулирования арцахской проблемы. Это - классический политический шаг, направленный на то, чтобы голос людей, живущих в центре конфликта, был услышан, причем это шаг, сделанный именно президентом Арцаха - государства, которое хоть и не признанo, но фактически состоялoсь, и его уровень демократии может стать блестящим примером для многих и многих государств.
Однозначно, что визит Бако Саакяна и его встречи с высокопоставленными чиновниками США являются началом большого процесса. Важным считаю то, что визит действительно был организован на высоком уровне: даже протокольные, казалось бы, незначительные мелочи, например, флаги Республики Арцах и США в Сенате, были учтены. Такой визит представляет неоценимую важность с точки зрения обеспечения объективного восприятия карабахского конфликта в стране-сопредседателе Минской группы ОБСЕ.
Конечно, за эти годы армянские стороны неоднократно озвучивали мнение, что ни в коем случае нельзя рассматривать карабахский конфликт как территориальную проблему: это – борьба народа Арцаха за право на самоопределение. Но официально слышать все это от президента Республики Арцах и членов его делегации, в составе которой были представители Национального Собрания и правительства, - достаточно важный шаг в вопросе комплексного восприятия арцахской проблемы.
Думаю, здесь также необходимо обратить внимание на взаимоисключающие заявления руководства Азербайджана - очевидно воинственные, агрессивные и ксенофобские заявленя Ильхама Алиева, а также членов его семьи, различных депутатов и чиновников. Большая политика не прощает такого: если государство выступает за мирное урегулирование конфликта и в то же время заявляет, например, что флаг его страны еще поднимется в соседней мирной стране (в результате захвата, конечно), то это государство резко теряет свой вес и авторитет на международной арене. Сегодня Азербайджан воспринимается не только как диктатура, но и как ненадежная и непредсказуемая страна.
- Какие возможности для активизации внешней политики Арцаха Вы видите? Какие шаги необходимы Арцаху для поднятия его субъектности?
- Безусловно, нужно продолжить совместную работу, совершая такие же визиты в другие страны и организовывая встречи. Хотя полное участие Арцаха в переговорном процессе еще не восстановлено, его присутствие в международных дипломатических кругах крайне благоприятно.
Также думаю, что параллельно политической работе нужно вести работу для обеспечения присутствия Республики Арцах, хоть и пока неформально, на широких  международных площадках - общественных, научных, культурных, спортивных и т. д, представляя миру свое существование, наследие, достижения. В качестве примера могу привести получившую недавно широкий резонанс выставку фотографий под названием ''Арцах - скрытые сокровища'', которая состоялась с 13 по 15 марта в Страсбурге и была посвящена 30-летию Арцахского движения.
Подобные мероприятия - прекрасный повод для ознакомления международного сообщества с большим потенциалом Арцаха, что, в свою очередь, сводит на нет многие и многие громкие заявления наших соседей, часто напоминающие бред. Ильхам Алиев так и не понял одно: справедливость - рано или поздно - всегда побеждает.