Ավստրիայի կանցլերը պահանջել է դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակացության գործընթացը
Ավտրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը դատապարտել է Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների դեպքերը և կոչ արել Բրյուսելին դադարեցնել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ տարվող բանակցությունները,  հայտնում է Sputniknews.com-ը:
«Եվրոպական միության և Թուրքիայի միջև անդամակցության շուրջ տարվող բանակցությունները պետք է դադարեցվեն՝ հաշվի առնելով մարդու իրավունքների և կարևոր ժողովրդավարական արժեքների պարբերաբար խախտումները, ինչպես նաև այն, որ Կոպենհագենյան չափանիշները (օրենքներ, որոնց պարտավոր է հետևել երկիրը, եթե ցանկանում է անդամակցել ԵՄ-ին) այլևս չեն իրականացվում», - ասել է Կուրցը:
Ավստրիացի քաղաքական գործիչը հավելել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ ԵՄ կարևոր գործընկեր և Անկարայի ու Բրյուսելի միջև կապերը պետք է պահպանվեն բարիդրացիական հարաբերությունների հիման վրա:

Austrian Chancellor Urges to Stop Talks on Turkey's EU Accession
Austrian Chancellor Sebastian Kurz condemned the human rights violations in Turkey and called on Brussels to end the EU accession talks with Ankara, Sputniknews.com reports.
"The talks on membership between the European Union and Turkey should be ended taking into account the system systematic violations of human rights and essential democratic values, and because the Copenhagen Criteria (rules defining if the state is ready to join the European Union) are not implemented anymore," Kurz said.
The Austrian politician added that Turkey was still an important partner of the European Union and the ties between Ankara and Brussels should be maintained based on the policy of good neighborliness.