Ադրբեջանն ընտրությունների վերաբերյալ դրական ֆոն ապահովելու արշավ է սկսել
Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին սեփական, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը մոլորեցնող արշավն էլ ավելի է թեժացել: Ադրբեջանական լրատվադաշտում արդեն իսկ բավականին ակտիվորեն սկսել են շրջանառվել նյութեր, որոնք «ցույց են տալիս», թե Ադրբեջանում միջազգային բոլոր չափանիներին որքան «համապատասխան» են ընթանում նախընտրական գործընթացները:
Հատկանշական է, որ այս արշավին ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերում նաև արտասահմանյան մի շարք ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տված իրենց հարցազրույցներում նրանք նշում են, թե «որևէ սպառնալիք չկա ազատ և ժողովրդավար» ընտրույթուններ իրականացնելու համար:
Առավել քան ակնհայտ է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ հայտարարելուց հետո Ադրբեջանի իշխանություններն այժմ նպատակ են հետապնդում ընտրությունների վերաբերյալ ապահովել դրական ֆոն, լեգիտիմացնել դրանց արդյունքները, ինչի համար ներգրավում են այդ թվում՝ ոչ ադրբեջանցիների:
Չնայած Ադրբեջանի իշխանությունների ջանքերին և ծախսվող ռեսուրսներին՝ միջազգային դիտորդների զեկույցներում, անկասկած, տեղ կգտնեն արտահերթ նախագահական ընտրություններ նշանակելու հետ կապված խնդիրները: Ադրբեջանի իշխանություններն այդպես էլ չկարողացան ներկայացնել արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու լեգիտիմ հիմքերը: Իսկ նպատակը պարզ էր բոլորին. առաջ բերելով ընտրությունների օրը՝ նվազեցնել արտաքին միջամտությունը երկրի ընտրական գործընթացներին, խուսափել երկրի սոցիալ-տնտեսական բավականին ծանր պայմանների հետևանքով հասարակության շրջանում դժգոհությունների ալիքի առաջացումից և ցայտնոտի մեջ դնել երկրի ընդդիմությանը՝ հնարավորություն չընձեռելով նրանց համախմբվել:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք դիտորդները բավական ժամանակ ունեցան բացահայտելու արտահերթ նահագահական ընտրությունների անցկացման իրական հիմքերը և թե որքանով այդ ամենը կարտացոլվի նրանց զեկույցներում, ցույց կտա միայն ժամանակը: Իսկ մի բան հստակ է. Ալիևը հերթական անգամ կարողացավ ստեղծել այն հիմքերը, որոնք թույլ կտան մնալ երկրի նախագահի պաշտոնում:

Azerbaijan Has Launched a Campaign to Create a Positive Atmosphere Around the Elections
On the eve of snap presidential elections in Azerbaijan, the campaign to deceive both its own and the international community has intensified. The Azerbaijani media is already actively circulating materials that "show" the pre-election processes in Azerbaijan are taking place “in line with international standards”.
It is noteworthy that the representatives of a number of foreign non-governmental organizations also actively participate in this campaign. In their interviews with Azerbaijani media, they state that "there is no threat to free and democratic elections."
It is more than obvious that after the announcement of snap parliamentary elections, the Azerbaijani authorities are now pursuing a goal to secure a positive background for the elections, legitimize their results, by also involving non-Azerbaijanis.
Despite the efforts and the resources spent by the Azerbaijani authorities, in the reports of the international observers the issues related to appointing snap presidential elections will certainly be fixed. The Azerbaijani authorities have not been able to present legitimate grounds for snap elections. But the purpose was clear to everyone: bringing ahead the day of the elections to decrease the possible external interference in the election process, to avoid the wave of discontent among the society due to the severe socio-economic conditions, and not to allow the country's opposition to unite.
As to whether the observers had enough time to disclose the real grounds for conducting snap presidential elections, and to what extent these would be reflected in their reports, only time will show. One thing is clear - Aliev once again managed to create basis for him to remain in the post of the country's president.