Իսրայելի վարչապետ. Թուրքիան իրավունք չունի բարոյականություն խրատել Իսրայելին
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Թուրքիան իրավունք չունի բարոյականություն խրատել Իսրայելին: ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Իսրայելի վարչապետը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել այն բանից հետո, երբ կիրակի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Նեթանյահուի կողմից հնչած մեղադրանքներն այն մասին, որ թուրքական բանակը հանցանքներ է գործում խաղաղ բնակչության դեմ: Նեթանյահուն նույն օրն ավելի վաղ ժխտել էր Անկարայի կողմից հնչած քննադատությունը, որը վերաբերում էր մարտի 30-ի իսրայելական բանակի գործողություններին, երբ Գազայի հատվածի հետ սահմանին տեղի ունեցած բախումների ժամանակ 16 պաղեստինցի էր սպանվել:
«Էրդողանը սովոր չէ, որ իրեն պաասխանեն, սակայն նա պետք է սովորի դրան», - ասել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, որ «նա, ով օկուպացնում է հյուսիսային Կիպրոսը, ներխուժում է քրդական տարածքներ և ոչնչացնում Աֆրինի խաղաղ բնակչությանը, չպետք է բարոյական արժեքների մասին դասեր կարդա մեզ»:
Իսրայելի վարչապետը նշել է, որ «աշխարհի ամենաբարոյական բանակը (նկատի ունի Իսրայելի Պաշտպանության բանակը) չի լսի խրատներ նրանցից, ովքեր տարիներ շարունակ առանց մտածելու ռմբակոծում են խաղաղ բնակչությանը»:

Премьер-министр Израиля: у Турции нет права читать нравоучения Израилю
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что у Турции нет права читать нравоучения Израилю. Как передает ТАСС, соответствующее заявление глава израильского кабмина сделал после того, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в воскресенье раскритиковал его за обвинения турецкой армии в преступлениях против гражданского населения. Сам Нетаньяху ранее в тот же день отверг критику со стороны Анкары в отношении действий израильской армии, предпринятых 30 марта, когда в ходе столкновений на границе с сектором Газа были убиты 16 палестинцев.
"Эрдоган не привык к тому, что ему отвечают, ему стоит начать привыкать, - сказал Нетаньяху - Не тому, кто оккупирует северный Кипр, вторгается в курдский регион и уничтожает гражданское население в Африне, читать нам нравоучения о моральных ценностях".
Израильский премьер указал в ответ на критику со стороны Турции, что "самая моральная армия в мире (имеется в виду Армия обороны Израиля) не будет выслушивать нотации от тех, кто в течение многих лет без разбора бомбит гражданское население".