ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ կսահմանի առնվազ վեց ռուս օլիգարխների նկատմամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը այս շաբաթվա ընթացքում պատժամիջոցներ կսահմանի մի շարք ռուսաստանցիների նկատմամբ, ովքեր հաշվառված են «կլրեմլյան ցուցակում», որը կազմվել էր ֆինանսների նախարարության կողմից և հրապարակվել հունվարի 29-ին:
Ինչպես տեղեկացնում է «ՏԱՍՍ»-ը, այդ մասին հայտնել է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնական անձանց, ում անունները չի հայտնվում:
Նրանց խոսքով՝ պատժամիջոցները կրելու են տնտեսական բնույթ և միտված են օլիգարխների դեմ, որոնք կապ ունեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ռուսաստանցիների վերջնական թիվը, որոնց նկատմամբ կիրառվելու են պատժիչ միջոցներ, դեռ որոշված չէ, սակայն սպասվում է, որ պատժամիջոցները տարածվելու են առնվազն վեց մարդու վրա:
Թերթը նաև նշում է, որ օրենսդիրները շարունակում են ճնշում գործադրել Սպիտակ տան նկատմամբ, որպեսզի Թրամփը «Ռուսաստանի նկատմամբ դիմի կտրուկ միջոցների»:

US Plans to Sanction Russian Oligarchs This Week
The United States plans to sanction Russian oligarchs this week under a law targeting Moscow for ''meddling in the 2016 US election''. This could be the most aggressive move so far against Russia’s business elite, Reuters reports.
The action, which could affect people close to President Vladimir Putin, reflects Washington’s desire to hold Russia to account for allegedly interfering in the election - which Moscow denies - even as US President Donald Trump holds out hope for good relations with Putin.
The sanctions, which two sources said would be announced as early as Thursday, would follow the March 15 US decision to sanction 19 people and five entities, including Russian intelligence services, for cyber attacks stretching back at least two years.
This week’s actions will include sanctions against Russian oligarchs, including some with ties to Putin as well as to the Russian government.