ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կյանքի կոչման հարցում խորհրդարանն ունենալու է շատ մեծ անելիք. Կարեն Բեքարյան
Վաղը, վավերացնելով ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը, մենք փաստացի կթևակոխենք մի փուլ, երբ հռչակված «և՛…և՛»-ի քաղաքականության երկրորդ կոմպոնենտը ևս ամբողջությամբ կմտնի ուժի մեջ: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ-ԵՄ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին»  համաձայնագիրը վավերացնելու հարցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
«Համաձայնագրի կարևորության մասին բազմիցս խոսվել է, և մի բան փաստ է. համաձայնագիրը չի տրվել հեշտությամբ, սրա վրա տարվել է հսկայական աշխատանք, և այսօր պետք է պարզապես գոհունակություն հայտնել, որ այս փուլին հասնելը հնարավոր եղավ», - նշեց Կարեն Բեքարյանը: Նա շեշտեց, որ «մի բան է համաձայնագիրն ունենալը, մեկ այլ բան՝ դրա կյանքի կոչումը, և այս հարցում բոլորս, այդ թվում՝ խորհրդարանը, ունենալու ենք շատ մեծ անելիք»: Ընդ որում, ըստ պատգամավորի, դա անհրաժեշտ է անել ոչ միայն խորհրդարանական գործիքակազմի միջոցով, այլև ուղղակի նախաձեռնությամբ:
Խոսելով համաձայնագրի կարևորության մասին՝ Կարեն Բեքարյանն առանձնացրեց մի քանի հիմնական թեզեր: Նրա խոսքով, համաձայնագրի կարևորության մեջ էական նշանակություն ունի, իհարկե, արժեքային համակարգ ասվածը՝ մարդու իրավունքներից սկսած այն ողջ դաշտը, որը կարգավորվում է համաձայնագրով, և որն իրականացման համար համաձայնագրով դնում է պարտադիր և ինչ-որ իմաստով չափելի թիրախներ:
«Շատ էական է քաղաքական հատվածը, որի հետ կապված, օրինակ, կարելի է նշել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի նկատմամբ վերաբերմունքը և ուղղակի ամրագրված էլեմենտները, որոնք աջակցություն են հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտին և հիմքում դնում երեք սկզբունքները: Սա մեր երազանքի տարբերակը չէ, սակայն սա այն տարբերակն է, որն այսօր գործում է բանակցային ձևաչափի ներքո: Եվ միայն այն փաստը, որ սրանով Ադրբեջանի բոլոր ցանկություններն ու մղումները գոնե ԵՄ ողջ տարածքում արգելափակվում են, խիստ էական է թե՛ մեզ, թե՛ կոնֆլիկտի կարգավորման գործընթացի համար», - նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ  այստեղ չի կարելի զգոնությունը թուլացնել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կա բանակցվող փաստաթուղթ Ադրբեջանի հետ: Կարեն Բեքարյանը հույս հայտնեց, որ ԵՄ-ն չի գնա այլ կառույցների կամ երկրների ճանապարհով, որոնք մեկի հետ բանակցելիս մի փաստաթուղթ են ունենում և հակասող փաստաթուղթ՝ մյուսի հետ բանակցությունների արդյունքում: «Ուստի մենք չենք կարող թուլացնել մեր զգոնությունը: Ասածիս վերջին ամենավառ օրինակը Չմիավորման շարժման երկրների վերջին փաստաթուղթն է, որտեղ կան բավական մեծ թվով նույն ֆրանկոֆոն երկրներ, որոնք մի տեղ ուրիշ, մեկ այլ տեղ ուրիշ ձևակերպումների տակ դնում են ստորագրություն: Հիմա անհրաժեշտ է զգոն լինել, որպեսզի նման իրավիճակ չունենանք Եվրամիության պարագայում», - նշեց Կարեն Բեքարյանը:
Նույն քաղաքականի մեջ նա առանաձնացրեց տարածաշրջանային քաղաքականության էլեմենտը, որտեղ, ուղղակի անդրադարձ չլինելով հայ-թուրքական սահմանին, դրված են բոլոր նախադրյալները, որոնք հետագայում կարող են դառնալ աշխատանքային օրակարգ այս հարցն առաջ տանելու համար:
Որպես համաձայնագրի ևս մեկ կարևոր բաղկացուցիչ՝ Կարեն Բեքարյանն առանձնացրեց անխտիր բոլոր ոլորտների, այդ թվում՝ և՛ առևտրային, և՛ տնտեսական բաժինների առկայությունը:
Անդրադառնալով մեթոդաբանության հարցին՝ պատգամավորը նշեց, որ համաձայնագրով նախատեսվող գործընկերության խորհուրդը ծառայելու է հենց այն նպատակին, որ հարց առաջանալու և իրավական կամ նորմատիվ ակտի կարիք զգացվելու դեպքում, գործընկերության խորհրդի քննարկման արդյունքում այն մտնի իմպլեմենտացիայի դաշտ: Կարեն Բեքարյանի խոսքով, մեթոդաբանության հաջորդ շատ կարևոր էլեմենտը մանրամասներն են, որոնց հետ կապված հաճախ նույնիսկ զարմանում ենք: «Մենք մի կողմից հարցնում ենք՝ արդյո՞ք մեր քաղաքացին զգալու է իր մաշկի վրա որևէ բան, թե ոչ, մյուս կողմից զարմանում ենք այս մանրամասներից: Իրականում հենց սա էլ հանգեցնելու է քաղաքացու մաշկի վրա զգալուն, և հետևաբար այս մեթոդաբանությունն առավել քան ողջունելի է», - ընդգծեց պատգամավորը:
«Երբ խոսում ենք քաղաքական կամքի մասին, անհրաժեշտ է աչքի առաջ ունենալ, որ իշխանության քաղաքական կամքի արդյունքն է, որ մենք այսօր այստեղ քննարկում ենք Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագրի  հարցը, և վաղը կմեկնարկենք վավերացման գործընթացը», - ելույթի վերջում նշեց Կարեն Բեքարյանը՝ հույս հայտնելով, որ համաձայնագրի վավերացման արդյունքները զգալու ենք բոլորս, այդ թվում՝ քաղաքացին:

Parliament Will Have Much to Do in Terms of Implementing Armenia-EU Agreement: Karen Bekaryan
Tomorrow, ratifying the Armenia-EU agreement, we will actually enter a new stage, when the second component of the declared "both... and" policy will also enter into force. This was declared by a Member of Parliament Karen Bekaryan during the discussions on the ratification of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement between Armenia and the European Union in the National Assembly of the Republic of Armenia.
"The importance of the agreement has been repeatedly discussed, and one thing is a fact: this was not given easily, this required a great deal of work and today we should express our satisfaction that this stage has become possible," Karen Bekaryan noted. He stressed that "one thing is to have an agreement, another thing - to implement it, and all of us, including the parliament, will have a lot to do in tat direction." Moreover, according to the MP, it is necessary to do it not only under parliamentary instruments, but also with direct initiatives.
Speaking about the importance of the agreement, Karen Bekaryan mentioned several main issues. According to him, the main importance of the agreement, of course, is the system of values - from human rights to all the fields regulated by the Agreement.
"The political part is very important, the example of which can be the attitude towards the settlement of the Karabakh conflict and the fixed elements that support the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the three principles for conflict resolution. This is not the option of our dream, but this is the option that is under the negotiation format today. And only the fact that all the wishes and intentions of Azerbaijan are blocked at least throughout the EU, is essential for both us and for the conflict settlement process," MP noted adding that we should not weaken our vigilance, considering the fact that there is a negotiated document with Azerbaijan also. Karen Bekaryan hoped that the EU would not act as other institutions or countries, which have a document one and a contradicting document with the other. "So, we should not weaken our vigilance. The last example for this is the latest document of the Non-Aligned Movement countries, where there is quite large number of the same Francophone countries, which put the signature under different formulations in different documents. Now we have to be vigilant for not having such a situation with the EU," Bekaryan said.
He also highlighted the element of regional politics, where, not directly addressing to the Armenian-Turkish border, all the prerequisites are set which can further be included in the working agenda to promote this issue.
As another important component of the Agreement, Karen Bekaryan highlighted the existence of all spheres, including commercial and economic.
Touching upon the question of methodology, the MP noted that the Partnership Council, as set out in the agreement, will serve the purpose, when a question or need of a legal or regulatory act rises, as a result of the discussion of the Partnership Council, it will enter the implementation field. According to Karen Bekaryan, the next important element of methodology is the details which often even surprise us. "On the one hand, we ask if our citizens will directly experience anything or not, on the other hand, we are amazed from the details. In fact, this will help the citizens feel the results of the Agreements, and this methodology is therefore more than welcome," MP emphasized.
"When we talk about the political will, it is necessary to take into consideration that it is the result of political will of our authorities that today we are discussing the ratification of the Comprehensive and Extended Partnership Agreement between Armenia and the European Union, and tomorrow we will start the ratification process," Karen Bekaryan mentioned at the end of his speech expressing hope that we all, including the citizens, will feel the results of the ratification.