Սիրիա. ինչի՞ կհանգեցնեն Թրամփի սպառնալիքները
Սիրիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը շարունակում է սրվել: Այս անգամ դրա հիմնական պատճառ հանդիսանում են ԱՄՆ-ի հայտարարությունները՝ կապված Սիրիային ռազմական հարված հասցնելու մտադրության հետ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն կոչ է արել Ռուսաստանին պատրաստվել Սիրիայում հրթիռային հարվածների: Թրամփն իր թվիթերյան էջում գրել է. «Ռուսաստանը խոստանում է հարվածել ցանկացած հրթիռի, որը կարձակվի Սիրիայի ուղղությամբ: Պատրաստվի՛ր, Ռուսաստա՛ն, որովհետև նրանք (հրթիռները) կգան. փառահեղ, նոր և «խելացի»»: Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը չպետք է դառնար այն «կենդանու» (նկատի ունի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին) գործընկերը, որը «գազով սպանում է իր ժողովրդին և հաճույք ստանում դրանից»:
Ռուսաստանն ավելի վաղ, ի պատասխան Թրամփի սպառնալիքների, հայտարարել էր, որ արժանի պատասխան կտա ԱՄՆ-ին, հատկապես, եթե վերջինիս հարվածների զոհ դառնան Սիրիայում գտնվող ռուս զինվորականները:
Նշենք, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նավեր Donald Cook-ը և Porter-ը մոտեցել են Սիրիայի տարածքին: Այս ամենը տեղի է ունենում ուղիղ մեկ տարի անց այն բանից հետո, երբ 2017 թվականին, ԱՄՆ-ն հրթիռային ռմբակոծության ենթարկեց սիրիական Շայրաթ ավիաբազան: Ինչպես այս անգամ, այն ժամանակ ևս հարձակման պատճառ նշվում էր այն, որ սիրիական կառավարությունն, իբր, քիմիական զենք է կիրառել: Նշենք, որ Donald Cook-ը և Porter-ն տանում են մինչև 120 Tomahawk թևավոր հրթիռ, որոնց հեռահարությունը հասնում է 2 հազար կիլոմետրի: Այսինքն՝ ամերիկյան նավերի զինամթերքի հասանելիության գոտու տակ է ընկնում Սիրիայի ողջ տարածքը: Սակայն, հարվածի ուղղությունն առայժմ պարզ չէ: Հայտնի է միայն, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է զանգվածային հրթիռային հարձակում իրականացնել միանգամից մի քանի ուղղություններով, որը պետք է տևի մեկ օրից ոչ պակաս: Հավելենք, որ 2011 թվականին ամերիկացիներին և բրիտանացիներին բավարար էր 124 Tomahawk հրթիռ՝ ամբողջությամբ ոչնչացնելու համար Մուամմար Քադաֆիի հակաօդային պաշտպանության համակարգը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Սիրիայում քիմիական զենքի ենթադրյալ օգտագործման և ԱՄՆ հնարավոր հարձակման հարցը քննարկվել էր ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում: Արևմուտքը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին մեղադրում է Արևելյան Ղուտայի բնակավայրերից մեկում՝ Դումայում, խաղաղ բնակչության դեմ քիմիական զենք կիրառելու մեջ:  ԱՄՆ ներկայացուցիչ Նիկի Հելը Ռուսաստանին մեղադրել էր Սիրիայի խաղաղ բնակիչների սպանության մեջ: Ռուսաստանն իր հերթին հայտարարել է, որ քիմիական հարձակման ապացույցներ չկան: Սիրիական իշխանությունները ևս այդ մեղադրանքներն անհիմն են անվանել: ՄԱԿ-ում Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին հայտարարել է, որ իր երկիրը թույլ չի տա կրկնել իրաքյան կամ լիբիական սցենարները: Ինչևէ, Ֆրանսիայի ռազմական ավիացիան արդեն բերվել է ռազմական պատրաստվածության ԱՄՆ-ին աջակցելու համար: Ի տարբերություն Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում օգնել ԱՄՆ նախագահին Սիրիային համատեղ հարված հասցնելու հարցում: Մեյի կարծիքով, կողմերը նախ պետք է սպասեն Սիրիայում քիմիական զենքի օգտագործման ապացույցների, քանի որ ԱՄՆ-ն և մի շարք այլ արևմտյան երկրներ այժմ հիմնվում են ակտիվիստների հաղորդած տեղեկությունների վրա, որոնց համաձայն, ապրիլի 7-ին Դումայում իբր տեղի է ունեցել քիմիական հարձակում, որի արդյունքում մահացել է առնվազն 70 մարդ: Նշենք միայն, որ այդ լուրերի տարածվելուց ընդամենը մեկ օր առաջ՝ ապրիլի 6-ին, ռուսական իշխանությունները հայտարարում էին, որ «Ալ-Նուսրայի ճակատ» կազմակերպությունը քիմիական հարձակում է նախապատրաստում:
Մի բան ակնհայտ է. սիրիական հակամարտության սրումն անխուսափելի է, ընդ որում, եթե ԱՄՆ-ն իսկապես զանգավածային հրթիռակոծության դիմի, Սիրիայի դաշնակից հանդիսացող Ռուսաստանը դժվար թե ձեռքերը ծալած նստի:

Syria: What to Wait For After Trump's Threats?
The situation around Syria continues to aggravate. This time, the main reason for this is the statements of the United States regarding the intention to strike Syria. US President Donald Trump has called on Russia to prepare for missile strikes in Syria. Trump wrote on his Twitter page: "Russia promises to hit any rocket that will be sent to Syria. Get ready Russia, because they (missiles) will come: Glorious, new and "smart". He added that Russia should not become a friend with an "animal" (meaning Syrian President Bashar al-Assad), who "kills his own people with gas and gets pleasure from it."
Russia, in response to Trump's threats, said it would answer to the US in a corresponding way, especially if Russian soldiers in Syria were killed in the attacks.
Note that US navy ships Donald Cook and Porter approached Syria. All this happens exactly one year after the US launched a missile attack on the Syrian Air Force in 2017. As that time also, the reason for the attack was that the Syrian government allegedly used chemical weapons. Note that Donald Cook and Porter take up to 120 Tomahawk wing rockets with a distance of 2,000 kilometers. In other words, the entire area of ​​Syria falls under the ammunition of American ships. However, the direction of the attack is not clear yet. It is only known that the United States is preparing a massive missile attack in several directions at the same time which should last for minimum a day. Note that in 2011, it took the American and the British forces only 124 Tomahawk missiles to completely destroy the Muammar Gaddafi's air defense system.
The issue of alleged use of chemical weapons in Syria and possible US attack was discussed at the UN Security Council on April 10. The West blames Syrian President Bashar al-Assad in the use of chemical weapons against civilians in Dօuma, a settlement in East Ghuthah. US Representative Nicholas Hell accused Russia of killing civilians in Syria. Russia, in turn, stated that there is no evidence of chemical attack. The Syrian authorities also called these allegations ungrounded. Syria's permanent representative to the UN Bashar Jaafari said that his country would not allow repeating Iraqi or Libyan scenarios. However, French military aviation is going to assist the United States. Unlike France, Britain's Prime Minister Theresa May said she was not going to help the US President in a joint attack on Syria. According to May, the parties should first wait for the evidence of the use of chemical weapons in Syria, as the US and a number of other western countries are now based on information provided by activists according to which a chemical attack on Duma was allegedly carried out on April 7, and as a result of which 70 people have been killed. It should be noted that only a day before April 6, the Russian authorities declared that Al-Nusra Front was preparing a chemical attack.
One thing is clear. The escalation of the Syrian conflict is inevitable, especially if the United States really applies to its missiles.