Զավեշտալի կլիներ, եթե Ալիևն ավելի ցածր ցուցանիշ ունենար. Անժելա Էլիբեգովա
Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ որպես այդպիսին չկային, ամեն ինչ բեմականացված էր, նախապես կանխորոշված: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ադրբեջանական հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան նշեց, որ ապրիլի 11-ին կայացած ընտրություններում Իլհամ Ալիևի կողմից 86 տոկոս քվե հավաքելը սպասելի էր:
«Այս արդյունքը կանխատեսելի էր, առհասարակ զավեշտալի կլիներ, եթե Ալիևն ավելի ցածր ցուցանիշ ունենար: Բացարձակ մրցակցության բացակայութան պայմաններում Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները վերածվեցին շինծու հանրաքվեի: Ինչ վերաբերվում է ընդդիմախոսներին, ապա բոլորը բացարձակ կշիռ չունեցող գործիչներ էին»,-ասաց Անժելա Էլիբեգովան:
Նրա խոսքով, ընտրությունների օրվա փոփոխմամբ Ալիևը կարողացավ ճիշտ հաշվարկներով հասնել իր ծրագրածին: Մասնավորապես, օրվա փոփոխմամբ ընդդիմությունը զրկվեց համախմբվելու, պատրաստվելու հնարավորություններից: Եթե այլ դեպքում ընդդիմությունը կարող էր իրական խնդիրներ ստեղծել Ալիևի համար, ապա ընտրությունների օրվա փոփոխությունից հետո այդ հնարավորությունից զրկվեց: Անժելա Էլիբեգովան նշեց, որ ընդդիմությունը երկու ձևական ցույց արեց, որը խնդիր չլուծեց:
«Ընտրությունների օրվա փոփոխման պատճառներից մեկն էլ ներիշխանական խնդիրներն էին: Որոշ սրվածություն կար, և աշնանը նախատեսված ընտրությունների ժամանակ Ալիևի համար խնդիրներ կստեղծվեին: Այժմ խոսվում է այն մասին, որ Ալիևը համակարգում փոփոխություններ է կատարելու: Նախատեսում է հրաժարվել իր հոր ժամանակվանից մնացած կադրերից` բերելով երիտասարդ մասնագետների»,-ասաց նա

It Would Be Funny, If Aliyev Received Less Votes: Anzhela Elibegova
The presidential elections in Azerbaijan as such were not held, everything was staged, predetermined. This was declared by Anzhela Elibegova, an expert on Azerbaijani issues, at Armenpress press center. According to her it was expected that Aliyev would receive 86 percent of votes.
"This outcome was predictable, it would be funny if Aliyev received lower. In the absence of absolute competition, the presidential elections in Azerbaijan turned into a fake referendum. As for the opponents, all were absolutely non-serious ones," Anzhela Elibegova said.
According to her, by changing the day of elections Aliyev managed to achieve his goal with right calculations. Particularly, with the change of the day, the opposition was deprived of the opportunity to come together and prepare for it. If otherwise the opposition could create real problems for Aliyev, then it was deprived of the opportunity, when the day of the elections was changed. Anzhela Elibegova noted that the opposition held two formal protests, which did not solve any issue.
"One of the reasons for the change in the Election Day was domestic issues. There was some tension and problems would be created for Aliyev during the autumn elections. Now it is said that Aliyev will make changes in the system. He plans to fire the staff that remained from his father's times and bring young professionals," he said.