Ասադը Ֆրանսիային է վերադարձրել Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը Ֆրանսիայի իշխանություններին է վերադարձրել 2001 թվականին Փարիզ կատարած այցի ժամանակ նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից իրեն հանձնված պարգևը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը, հաղորդում է «Սպուտնիկ»-ը:
Մեծ խաչը, որը Նապոլեոնի ժամանկներից ի վեր Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձրագույն շքանշանն է, հանձնվել է Դամասկոսում Ռումինիայի դեսպանությանը, որը ժամանակավորապես ներկայացնում է Արևմտյան Եվրոպայի երկրների շահերը Սիրիայում:
Շքանշանը վերադարձնելու որոշումը պայմանավորված է ապրիլի 14-ին Սիրիայի դեմ Միացյալ Նահանգների և Մեծ Բրիտանիայի գործողություններին Ֆրանսիայի մասնակցությամբ:
Դամասկոսում նշում են, որ նախագահ Ասադին «պատիվ չի բերում այն երկրի շքանշանը կրելը, որն ԱՄՆ-ի ստրուկն է, աջակցում է ահաբեկչական կազմավորումներին և հարձակվում ՄԱԿ-ի անդամ պետության վրա»:

Assad Returns Legion of Honour Award to ''US Slave'' France After Strikes on Syria
The Syrian Foreign Ministry has returned to France the Legion of Honor award that was granted to Syrian President Bashar al-Assad by former French President Jacques Chirac in 2001, Sputnik News reports.
The Syrian Foreign Ministry said in a statement that France's most prestigious award has been returned via the Romanian Embassy in Damascus, which represents the Western European country's interests in Syria.
The ministry said the decision was made after France participated in the April 14 attack on government targets in Syria alongside the US and Britain, adding that Syria is not honored to hold a medal from a country that follows the orders of the US.
"It is no honor for President Assad to wear a decoration attributed by a slave country and follower of the United States that supports terrorists," the statement said.