Ասադը Ֆրանսիային է վերադարձրել Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը Ֆրանսիայի իշխանություններին է վերադարձրել 2001 թվականին Փարիզ կատարած այցի ժամանակ նախագահ Ժակ Շիրակի կողմից իրեն հանձնված պարգևը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշանի Մեծ խաչը, հաղորդում է «Սպուտնիկ»-ը:
Մեծ խաչը, որը Նապոլեոնի ժամանկներից ի վեր Ֆրանսիայի Հանրապետության բարձրագույն շքանշանն է, հանձնվել է Դամասկոսում Ռումինիայի դեսպանությանը, որը ժամանակավորապես ներկայացնում է Արևմտյան Եվրոպայի երկրների շահերը Սիրիայում:
Շքանշանը վերադարձնելու որոշումը պայմանավորված է ապրիլի 14-ին Սիրիայի դեմ Միացյալ Նահանգների և Մեծ Բրիտանիայի գործողություններին Ֆրանսիայի մասնակցությամբ:
Դամասկոսում նշում են, որ նախագահ Ասադին «պատիվ չի բերում այն երկրի շքանշանը կրելը, որն ԱՄՆ-ի ստրուկն է, աջակցում է ահաբեկչական կազմավորումներին և հարձակվում ՄԱԿ-ի անդամ պետության վրա»:

Асад отказался от французского ордена, врученного в 2001 году
Лидер Сирии Башар Асад вернул властям Франции врученную ему президентом Жаком Шираком во время визита в Париж в 2001 году награду - Большой крест ордена Почетного легиона. Օб этом сообщается в заявлении канцелярии главы государства, размещенном в Twitter. В нем указывается, что Большой крест, который является высшей степенью отличия Французской Республики со времен Наполеона, передан посольству Румынии в Дамаске, которое временно представляет интересы Парижа, передает ''ТАСС''.
"Решение о возвращении ордена принято в ответ на участие Франции 14 апреля в тройственной агрессии против Сирии на стороне Соединенных Штатов и Великобритании", - говорится в заявлении канцелярии.
В Дамаске указывают, что президенту Асаду "не делает чести ношение ордена режима, который является рабом США, поддерживает террористические формирования и нападает на государство - член ООН ".