Չինաստանը հրթիռային համակարգեր է գաղտնի տեղակայել վիճելի տարածքներում
Չինաստանը «երկիր-նավ» և «երկիր-օդ» դասի հրթիռներ է տեղակայել Նանշա (Սփրաթլի) արշիպելագի երեք կղզիներում, որի տարածքային պատկանելությունը վիճարկում են տարածաշրջանի մի շարք երկրներ: Այդ մասին հայտնում է ամերիկյան CNBC հեռուստաաալիքը:
Վերջինս աղբյուրների պնդմամբ՝ ԱՄՆ-ի հետախուզական տվյալները վկայում են վերջին 30 օրում Fiery Cross Reef, Subi Reef և Mischief Reef կղզիներում չինական հրթիռների տեղակայման մասին:
Սփրաթլի կղզիների տարածքը վիճարկում Է վեց պետություն՝ Չինաստանը, Վիետնամը, Տայվանը, Մալայզիան, Ֆիլիպինները և Բրունեյը:

Китай тайно перебросил ракетные комплексы на спорные острова
Ракеты класса "земля-корабль" и "земля-воздух" размещены Китаем на трех островах архипелага Наньша (Спратли), территориальную принадлежность которого оспаривает ряд стран региона, сообщает Интерфакс со ссылкой на американский телеканал CNBC.
Телеканал ссылается на источники, которые утверждают, что разведывательные данные США свидетельствуют о размещении китайских ракет на островах Fiery Cross Reef, Subi Reef и Mischief Reef в последние 30 дней.
Территорию островов Спратли оспаривают шесть государств: Китай, Вьетнам, Тайвань, Малайзия, Филиппины и Бруней.