Իսրայելը որոշել է պատերազմել Իրանի հետ
Իսրայելը թույլ չի տա «թշնամի Իրանի ներկայությունը իր հյուսիսային սահմաններին»։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն։
«Մենք վճռական ենք կանգնեցնելու մեր դեմ Իրանի ագրեսիան, եթե նույնիսկ դա հակամարտություն կնշանակի», -  ասել է նա՝ հավելելով, որ «ավելի լավ է դա անել հիմա, քան հետո»։ Վարչապետը հստակեցրել է, որ Իսրայելն իրադրությունը սրելու միտում չունի՝ չնայած «պատրաստ է ցանկացած սցենարի»։
Նեթանյահուն նշել է, որ Սիրիայում Թեհրանի ռազմական ներկայության ուժգնացումը համարվում են Իսրայելի դեմ ուղղված գործողություններ։ Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին Իրանը հակամարտության գոտի հարձակողական և պաշտպանողական զենք է տեղափոխում, այդ թվում՝ հարվածային անօդաչուներ, ՀՕՊ և «երկիր-երկիր» դասի հրթիռներ։

Израиль решил воевать с Ираном
Израиль не допустит "враждебного иранского военного присутствия на своих северных границах", заявил премьер-министр Биньямин Нетаньяху. Его слова передает РИА Новости.
"Мы полны решимости остановить иранскую агрессию против нас, даже если это будет означать конфликт", - сказал он, добавив, что "лучше сделать это сейчас, чем позже". При этом премьер пояснил, что Израиль не стремится обострить ситуацию, хотя "готов к любому сценарию", передает lenta.ru.
Глава израильского правительства отметил, что усиление военного присутствия Тегерана в Сирии расцениваются как действия, направленные против Израиля. По словам Нетаньяху, в последние месяцы иранские силовики и Корпус стражей исламской революции перебрасывают в зону конфликта наступательное и оборонительное вооружение, включая ударные беспилотники, средства ПВО и ракеты класса "земля-земля".