Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայաստանի և Արցախի նախագահներին
Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 9-ին ուղերձ է հղել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին:
Ներկայացնում ենք Ս. Սարգսյանի ուղերձն ամբողջությամբ.
«Մեծարգո՛ նախագահ Սարգսյան,
Մեծարգո՛ նախագահ Սահակյան,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և ի դեմս Ձեզ՝ մեր բոլոր համա­քաղա­քա­ցիներին, աշխարհասփյուռ մեր քույրերին ու եղբայրներին Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման օրվա կապակցու­թյամբ: Այս օրը երիցս ոսկե տառերով է գրվել հայոց պատմության մեջ: Վստահ եմ, որ հայ ժողովուրդը, շարունակելով իր պատմական երթը, սերնդեսերունդ փոխանցելու է ցնծության և հպարտության զգացումը մայիսյան հաղթանակների համար:
Մեր ժողովուրդը հերոսական մասնակցություն ցուցաբերեց և մեծ զոհողություններ մատուցեց հանուն հաղթանակի Հայրենական մեծ պատերազմում: Երկրորդ աշխարհամարտի թոհուբոհում ամրապնդվեց հայ-ռուսական եղբայրական զինակցությունը: Խորհրդային Միության ժողովուրդների միասնական բռունցքն ազատագրեց Եվրոպան և կոտրեց նացիստական ամբողջատիրության ողնաշարը, որպեսզի այլևս երբեք որևէ ժողովուրդ չստորադասվի և չենթարկվի համակարգված ոչնչացման:
Հայ ժողովուրդն ինքն անցել էր այդ տառապանքի ուղիներով և կրկին դիմակայեց այդ նույն վտանգին նախորդ դարի վերջին տասնամյակում: Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել էին մեկընդմիշտ լուծել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը՝ բնաջնջելով արցախահայությանը: Ազատամարտի ընթացքում մեր հերոս ժողովուրդը ցուցաբերեց աննկարագրելի միասնականություն, տոկունություն և խիզախություն: Այդ պայքարի փառքն ու պսակն էր անառիկ բերդի համարում ունեցող Շուշիի ազատագրումը: Արցախի պաշտպանության բանակը, կոփվելով մարտերում, դարձավ արցախահայության բնօրրանը պաշտպանող ամուր և անսասան վահանը:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս նվիրական տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ բոլորիս խաղաղություն՝ վստահ լինելով, որ մայիսյան հաղթանակների ոգին, հայ ժողովրդի միասնականությունը, համարձակությունը և պատվախնդրությունը ճանապարհ կհարթեն մեր առջև ծառացած բոլոր խնդիրների լուծման համար»:

Serzh Sargsyan Addresses Message to Presidents of Armenia and Artsakh on May 9
Third President of Armenia Serzh Sargsyan addressed a message to President of Armenia Armen Sarkissian and President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan on May 9, Serzh Sargsyan’s Office told Armenpress.
“Dear Mr. Sarkissian,
Dear Mr. Sahakyan,
I warmly congratulate you and, in person of you, all our citizens, our brothers and sisters worldwide on the Victory and Peace Day, the Artsakh Republic Defense Army and Shushi Liberation day. This day has been written with golden letters three times in the Armenian history. I am confident that the Armenian people, continuing their historical march, will convey from generation to generation the feeling of joy and pride for the May victories.
Our people participated with heroism and made great sacrifices for the sake of the victory in the Great Patriotic War. In the turmoil of the Second World War the Armenian-Russian brotherly ties have strengthened. The united fist of the peoples of the Soviet Union liberated Europe and broke the backbone the Nazi totalitarianism so that no people would ever be subjected to systematic extermination.
The Armenian people have passed through the paths of that suffering and again faced that same danger in the last decade of the previous century. The Azerbaijani authorities decided to solve the Nagorno Karabakh issue once and for ever by exterminating the Artsakh-Armenians. During the liberation war our heroic people demonstrated indescribable unity, endurance and courage. The glory and crown of this flight was the liberation of Shushi. The Artsakh Defense Army, fortified in battles, became the firm and strong shield protecting the cradle of the Artsakh-Armenians.
I once again congratulate all of us on this dedicated holiday. I wish all of us peace, being confident that the spirit of the May victories, the unity and courage of the Armenian people will pave way for solving all our issues”.