Կիպրոսը երկրորդ երկիրն է աշխարհում և առաջինը Եվրոպայում, որ ճանաչեց հայերի Ցեղասպանությունը. Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 21-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպումը կայացել է ընդլայնված կազմով:
Մայիսի 22-ին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը ելույթ է ունեցել Ազգային ժողովի նիստում.
«Ի պատասխան ձեր ջերմ հրավերի՝ ուրախությամբ և մեծ հարգանքով Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությունն իմ գլխավորությամբ գտնվում է Հայաստանում և բարեկամ երկրի խորհրդարանում ես այսօր ելույթ եմ ունենում: Կրկնակի ուրախություն եմ ապրում, որ մեր հայրենակիցը՝ պարոն Վարդգես Մահտեսյանը, Ներկայացուցիչների պալատում հայերի կրոնական խմբի ներկայացուցիչը, մեր պատվիրակության անդամ է: Մենք խորապես գնահատում ենք Վարդգես Մահտեսյանի արժեքավոր ներդրումը խորհրդարանի աշխատանքների և մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Նախ և առաջ ցանկանում եմ շնորհավորել հպարտ հայ ժողովրդին և Հայաստանի իշխանություններին Առաջին Հանրապետության անկախության 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Տարեդարձ, որ տոնելու եք մի քանի օր հետո: Այս այցով ես ուզում եմ իրականացնել իմ ցանկությունը` ամեն կերպ ներդրում ունենալ մեր խորհրդարանների միջև գերազանց հարաբերությունների ամրապնդման գործում. երկարամյա եղբայրական հարաբերություններ, որոնց հիմքում են ընդհանուր պատմական, կրոնական և մշակութային արմատները, այդ հարաբերություններն ամրապնդվում են ժողովրդավարության, արդարության և խաղաղության սկզբունքներին մեր ընդհանուր նվիրվածության շնորհիվ: Դրանք այն սկզբունքներն ու համոզմունքներն են, որոնք մեզ թույլ են տալիս հաղթահարել և դուրս գալ մեր առջև երբեմն ծառացած (ինչ-որ չափով և այսօր) յուրաքանչուր ճգնաժամից և մարտահրավերներից:
Գերազանց են նաև մեր ժողովուրդների միջև հարաբերությունները: Թուրքական ագրեսիային և զավթողականությանը զոհ դարձած մեր երկու ժողովուրդների հարաբերությունները դժվարին պայմաններում միշտ լի են եղել աջակցության և համերաշխության դրսևորումներով: Կիպրոսում հաստատվելուց հետո Հայոց ցեղասպանությունից առաջին փրկվածները, մազապուրծ եղածները ձեռք բերեցին նոր հայրենիք և եղբայրներ, որոնք իրենց ընդունեցին և աջակցություն ցուցաբերեցին: Այդ ժամանակից ի վեր Կիպրոսում հայկական սփյուռքը Կիպրոսի հասարակության անքակտելի մասն է հանդիսանում` նպաստելով մեր երկրի մշակութային, սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական կյանքի առաջընթացին և զարգացմանը:
Գոհունակություն եմ հայտնում Ներկայացուցիչների պալատի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև առկա ինչպես երկկողմ, այնպես ել միջազգային խորհրդանական ձևաչափերում հիանալի համագործության կապակցությամբ. մեր պատվիրակությունները գործում են փոխըմբռնման և փոխադարձ աջակցության հիման վրա:
Կիպրոսն ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանին և հայ ժողովրդին: Կիպրոսը երկրորդ երկիրն է աշխարհում և առաջինը Եվրոպայում, որ ճանաչեց հայերի Ցեղասպանությունը, առաջին իսկ հնարավորության դեպքում իր ձայնն է բարձրացնում հանուն հայ եղբայրների ջանքերի՝ Ցեղասպանության սարսափելի հանցագործության ավելի լայն ճանաչման համար: Ներկայացուցիչների պալատն ապրիլի 24-ը սահմանել է Ցեղասպանության հիշատակման օր, ընդունել է ցեղասպանությունը դատապարտող երեք բանաձև, իսկ 2015 թվականին քրեականացրել հայերի, ինչպես նաև այլ ցեղասպանությունների ժխտումը:
Լինելով նույն հանցագործի զոհը՝ Կիպրոսն արդեն 44 տարի պայքարում է արդարության վերականգնման, հայրենիքի ազատության, վերամիավորման և հայրական օջախներ վերադառնալու համար: Ձգտում է լուծել Կիպրական հիմնախնդիրը ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի, ինչպես նաև ԵՄ սկզբունքների և արժեքների հիման վրա: Սակայն մեր ջանքերին Թուրքիան խոչընդոտներով է պատասխանում: Թուրքիան ունի կոշտ և առավելապաշտական դիրքորոշում, որը վտանգավոր և սադրանքներով լի աճ է արձանագրում ու վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Կիպրոսի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար:
Թուրքիան օգտագործում է թուրք-կիպրական համայնքը՝ քաղաքականապես և տնտեսապես ամբողջովին վերահսկելով նրան և օգտագործելով որպես պատրվակ` Կիպրոսում իր ներկայությունը հիմնավորելու համար: Վերջերս ոտնահարելով միջազգային իրավունքը և հատկապես Ծովի իրավունքը՝ միջամտում է Կիպրոսի Հանրապետության բացառիկ տնտեսական գոտի, ստեղծելով վախի մթնոլորտ՝ փորձում է ուժով խոչընդոտել Կիպրոսի էներգետիկ ծրագրերի իրականացմանը, սպառնում է խաղաղությանը և կայունությանը տարածաշրջանում: Սա է Թուրքիայի դիվանագիտությունը:
Կիպրական կողմը հավատարիմ է խնդրին արդար և կենսունակ լուծում տալու հարցում՝ համաձայն ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի և եվրոպական իրավունքի հիման վրա, զերծ ժամանակավրեպ երաշխիքներից և կախվածության հարաբերություններից: Մի լուծում, որը կդարձնի Կիպրոսը ժամանակակից, բնական, կենսունակ և գործուն պետություն: Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ Կիպրոսի և Կիպրոսի ժողովրդի երախտագիտությունն եմ հայտնում ձեր երկրին երկարամյա աջակցության համար, ինչպես նաև Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշմանը Կիպրոսի հիմնախնդրի լուծման հարցում: Մեր պայքարն ընդհանուր է, և մենք կշարունակենք ձեռք-ձեռքի քայլեր իրականացնել հանուն դրական արդյունքի:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հավակնոտ նպատակին` ամուր հարաբերություններ ունենալ ԵՄ-ի հետ, վստահեցնում եմ Ձեզ պարոն նախագահ և սիրելի գործընկերներ, որ կարող եք ապավինել Կիպրոսի կայուն և ամուր աջակցությանը:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին՝ մենք ճանաչում և ընդունում ենք տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված Հայաստանի անկեղծ ջանքերը: Սատարում ենք երկխոսության գործընթացին՝ զերծ ուժի կիրառումից, Մինսկի խմբի միջնորդությամբ: Համարում ենք, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը միակ ճանապարհն է, որ կարող է տալ կենսունակ արդյունքներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ,
ՀՀ ԱԺ հարգարժան անդամներ,
սիրելի ընկերներ, եղբայրներ,
իմ ջերմ շնորհակալությունն եմ հայտնում ձեզ ազնիվ հրավերի, ջերմ ընդունելության և հյուընկալության համար: Վստահ եմ, որ այս այցն էլ ավելի կամրապնդի մեր խորհրդարանների միջև համագործակցությունը և լիահույս եմ, որ միասին հիմք կդնենք մեր երկրների միջև տարբեր ոլորտներում առավել արդյունավետ համագործակցությանը:
Ցանկանում եմ Հայաստանի Հանրապետությանը և եղբայրական հայ ժողովրդին ազնիվ նպատակների իրականացում, սոցիալական առաջընթաց, բարգավաճում և բարեկեցություն»:

Кипр - вторая страна в мире и первая в Европе, кто признала Геноцид армян: председатель Палаты представителей Кипра
21 мая Председатель НС А.Баблоян принял делегацию во главе с Председателем Палаты представителей Республики Кипр Деметрисом Силурисом. Встреча состоялась в расширенном составе. Председатель Палаты представителей Республики Кипр Деметриса Силуриса на заседании НС выступил с речью. В своей речи перед армянскими парламентариями г-н Силурис, в частности, отметил:
''Прежде всего хочу поздравить гордый армянский народ и власти Армении с 100-годовщиной независимости Первой Республики. Годовщиной, которую мы будем отмечать спустя несколько дней. Данным визитом я хочу внести посильный вклад в упрочение прекрасных отношений между нашими парламентами – долголетние братские отношения, в основе которых общие исторические, религиозные и культурные корни; эти отношения укрепляются благодаря нашей общей приверженности принципам демократии, справедливости и мира. Это принципы и убеждения, позволяющие нам преодолевать и выходить из любых кризисов и вызовов, иногда стоящих перед нами и сейчас.
Прекрасны также связи между нашими народами. Отношения двух наших народов, ставших жертвами турецкой агрессии и захватнической политики, в сложнейших условиях всегда проявлялись в полной поддержке и солидарности. Обосновавшихся на Кипре после Геноцида первые спасшиеся армяне обрели новую родину и братьев, которые приняли их и проявили участие. С тех пор армянская диаспора Кипра – неделимая часть кипрского общества, способствующая прогрессу и развитию культурной, социальной, экономической и политической жизни страны.
С удовлетворением отмечаю существующее отличное сотрудничество между Палатой представителей и НС РА как в двустороннем, так и международном парламентском форматах – наши делегации действуют на основе взаимопонимания и взаимопомощи.
Кипр активно содействует Армении и армянскому народу. Кипр – вторая страна в мире и первая в Европе, кто признала Геноцид армян. При первой же возможности поднимает свой голос в поддержку усилий армянских братьев – для более широкого признания ужасного преступления Геноцида. Палата представителей установила 24 апреля Днем памяти Геноцида, приняла три осуждающие Геноцид резолюции, а в 2015 г. криминализировала отрицание Геноцида армян, а также других геноцидов.
Являясь жертвой того же преступника, Кипр уже 44 лет борется за восстановление справедливости, освобождение родины, воссоединение и возвращение к родным очагам. Стремится решить Кипрскую проблему на базе соответствующих резолюций ООН, а также принципов и ценностей ЕС. Однако Турция воспрепятствует нашим усилиям. Турция придерживается жесткой и максималистской позиции, чреватой ростом   угроз и провокаций и представляющей опасность не только для Кипра, но и всего региона.
Турция использует турко-кипрскую общину, полностью контролируя ее политически и экономически и используя как аргумент для своего присутствия на Кипре.   В последнее время, попирая международное право и особенно Морское право, вторгается в Особую Экономическую Зону Республики Кипр, создавая атмосферу страха, пытается силой воспрепятствовать реализации энергетических программ Кипра, угрожает миру и стабильности в регионе. Такова дипломатия Турции.
Кипрская сторона привержена справедливому и жизненному решению проблемы, согласно соответствующим резолюциям ООН и на основе европейского права. Решению, которое сделает Кипр современным, нормальным, жизнеспособным и деятельным государством. Пользуясь случаем, еще раз выражаю признательность Кипра и кипрского народа вашей стране за многолетнее содействие, а также принципиальную позицию Армении в вопросе разрешения Кипрской проблемы. Наша борьба – общая, мы рука об руку продолжим шаги для достижения положительного результата.
Что касается амбициозной цели Армении – установить крепкие связи с ЕС, заверяю, что можете рассчитывать на постоянную и прочную поддержку Кипра.
Относительно Нагорного Карабаха – мы признаем и принимаем искренние усилия Армении по сохранению мира и стабильности в регионе. Поддерживаем процесс диалога – без применения силы, при посредничестве Минской группы. Считаем, что мирная развязка проблемы – единственный путь, который может дать жизнеспособные результаты''.
В завершение речи Председатель Палаты представителей Кипра поблагодарил главу армянского парламента и участников заседания за теплый прием и гостеприимство, выразил уверенность, что настоящий визит еще более укрепит сотрудничество между парламентами РА и Кипра, а также послужит основой для более эффективного сотрудничества двух стран в различных сферах.
''Сердечно желаю Республике Армения и братскому армянскому народу осуществления благородных целей, социального прогресса, процветания и благополучия'', - заключил г-н Силурис.