Ֆրանսիան մնում է Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի մասնակիցը և կատարելու է այն. Ֆրանսիայի արտգործնախարար
Ֆրանսիան անօրինական է համարում է Իրանում գտնվող եվրոպական ընկերությունների դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցների կիրառումը: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լե Դրանի «France Inter» ռադիոկայանի եթերում մայիսի 24-ին, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք միանգամայն դեմ ենք այդ որոշումներին: Խոսքը վերաբերում է արտատարածքային միջոցառումներին»,- ասել է նախարարը: Նա ընդգծել է, որ «Ֆրանսիան մնում է Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրի մասնակիցը և կատարելու է այն»:
«Մենք պետք է պաշտպանենք Իրանի հետ առևտուր անող ընկերություններին, պաշտպանենք նրանց ներդրումները: Այդ ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներն օրինական չեն»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:

Франция остается участником ядерного соглашения с Ираном и будет его соблюдать: глава французского МИД
Франция считает нелегитимными американские санкции против европейских компаний, присутствующих в Иране. Об этом заявил в среду глава французского МИД Жан-Ив Ле Дриан в эфире радиостанции France Inter, сообщает ТАСС.
"Мы полностью против этих решений. Речь идет об экстерриториальных мерах", - сказал Ле Дриан. Министр подчеркнул, что "Франция остается участником ядерного соглашения с Ираном и будет его соблюдать". "Это соглашение не умерло", - заявил министр.
"Мы должны защитить компании, которые торгуют с Ираном, защитить их инвестиции. Санкции против этих компаний не являются легитимными", - подчеркнул глава МИД Франции.
Он особо отметил, что "эти санкции не будут содействовать диалогу". "Напротив, это будет способствовать укреплению присутствия консерваторов в Иране, это ослабит президента Хасана Роухани, который хотел вести переговоры", - сказал Ле Дриан. "В конечном счете это может привести к еще большему риску в регионе", - добавил министр.