Նախագահ Արմեն Սարգսյանն առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ
Աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր առանձնազրույց է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ։ Այնուհետև տեղի է ունեցել պատվիրակությունների հանդիպումը՝ ընդլայնված կազմով։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի Պետականության վերականգնման 100-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու հրավերի ևցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար: Նա նաևասել է, որ մայիսի 28-ին Հայաստանը ևս կնշի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյա հոբելյանը։
Հանրապետության Նախագահը ևվարչապետ Կվիրիկաշվիլին գոհունակությամբ փաստել են երկու բարեկամ երկրների դինամիկ զարգացող ու տարեցտարի ամրապնդվող հարաբերությունները, ևնշել, որ հպարտ են ընդհանուր պատմությամբ, որի ընթացքում սովորել են միմյանցից ևայսօր ուրախ են միմյանց հաջողություններով։
Ջերմ ու անմիջական զրույցի ընթացքում կողմերը կարևորել են փոխվստահության մթնոլորտում հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը, առկա ներուժի առավելագույնս օգտագործումը։ Նրանց համոզմամբ, հայ-վրացական բարձր մակարդակի շփումները լավ նախադրյալներ են ստեղծում գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար: Հատկապես կարևորվել է ակտիվ փոխգործակցությունը զբոսաշրջության, էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ևմի շարք այլ բնագավառներում:
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաևՀայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններին։ Վրաստանի վարչապետը,  գոհունակությամբ արձանագրելով իրավիճակի քաղաքակիրթ ևխաղաղ հանգուցալուծումը, կարևորել է Նախագահ Սարգսյանի դերն ու ջանքերն այդ գործընթացներում ևնշել, որ շահագրգիռ են հարեւան երկրի կայունությամբ։ Հանրապետության Նախագահն իր հերթին ասել է, որ համատեղ բոլոր ծրագրերը ոչ միայն շարունակվելու են, այլև՝ ընդլայնվելու։ «Մենք հետաքրքրված ենք լավագույնս օգտագործելու տարբեր ոլորտներում մեր հարաբերությունների ողջ ներուժը»,-շեշտել է նա։

В Тбилиcи президент Армении и премьер Грузии провели беседу тет-а-тет
Находящийся с рабочим визитом в Тбилиси президент Армении Армен Саркисян сегодня провел беседу с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили. Затем состоялась встреча делегаций в расширенном составе. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Саркисян выразил благодарность за приглашение принять участие в мероприятиях 100-летия восстановления государственности Грузии и оказанный тёплый прием. Он также сказал, что 28 мая Армения также будет отмечать 100-летний юбилей провозглашения Первой Республики.
Президент Республики и премьер-министр Квирикашвили с удовлетворением констатировали динамично развивающиеся и крепнущие год от года отношения двух дружественных стран. Они отметили, что гордятся общей историей, в ходе которой удились друг у друга и сегодня рады успехам друг друга.
В ходе теплой и непосредственной беседы стороны подчеркнули важность непрерывного развития и расширения отношений в атмосфере взаимного доверия, максимального использования существующего потенциала. По их убеждению, армяно-грузинские контакты на высшем уровне создают хорошие предпосылки для того, чтобы наметить все новые направления партнерства. Особо подчеркнута важность активного взаимодействия в сферах туризма, энергетики, информационных технологий и ряде других областей.
На встрече речь шла также о происшедших в Армении переменах. Премьер-министр Грузии с удовлетворением констатируя цивилизованное и мирное разрешение ситуации, подчеркнул, роль президента Саркисяна и его усилия в этом процессе. Он отметил заинтересованность грузинской стороны в стабильности в соседней стране. Президент Республики в свою очередь сказал, что все совместные программы не только продолжатся, но и будут расширяться. "Мы заинтересованы наилучшим образом использовать весь потенциал наших отношений в различных областях", - подчеркнул он.