Արա Բաբլոյան. ՌԴ արձագանքը ՀՀ ներքաղաքական գործընթացներին լիովին համապատասխանում էր հայ-ռուսական հարաբերությունների ոգուն
Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Հունիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ հանդիպումը կնպաստի հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը` ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների: Այս համատեքստում անդրադառնալով ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակին՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի արձագանքը Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին լիովին համապատասխանում էր հայ-ռուսական հարաբերությունների ոգուն: Նրա համոզմամբ՝ երկկողմ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ գործընկերության և վստահության մթնոլորտում, խորհրդարանները կշարունակեն կառուցողական աշխատանքը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն աջակցում է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի դերի ամրապնդմանն ուղղված քայլերին: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը կարևորել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի և լիագումար նիստի անցկացումը Երևանում 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-30-ին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կառույցներում՝ ընդգծելով, որ այս ուղղությամբ տեսանելի առաջընթաց կա:
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի անցկացմանն առնչվող հարցերի:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ երկու երկրների խորհրդարանները շահավետ համագործակցում են փոխվստահության մթնոլորտում: Նա կարևորել է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև համագործակցության սերտացումը տարբեր ոլորտներում՝ այս հարցում ընդգծելով կոնկրետ գործնական քայլերի հետագա աշխուժացումը:

Ара Баблоян: реакция России на внутриполитические развития в Армении полностью соответствует духу армяно-российских отношений
Продолжается визит Председателя НС А.Баблояна в РФ. 4 июня спикер армянского парламента встретился с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным. Об этом сказано на официальной странице НС Армении.
Председатель НС, поблагодарив за теплый прием, выразил уверенность, что встреча посодействует дальнейшему развитию армяно-российских межпарламентских отношений - в интересах двух стран и народов. Обратившись в этом контексте к внутриполитической ситуации в РА, А.Баблоян подчеркнул, что реакция России на внутриполитические развития в Армении полностью соответствует духу армяно-российских отношений. Он убежден, что двустороннее сотрудничество и впредь будет развиваться в атмосфере партнерства и доверия, парламенты продолжат конструктивную работу.
Глава парламента Армении подчеркнул, что НС РА содействует шагам по повышению роли ПА ОДКБ. В этом русле А.Баблоян отметил проведение в Ереване 29-30 октября 2018 г. Совета  и пленарного заседания ПА ОДКБ.
Председатель НС РА высоко оценил сотрудничество в международных парламентских структурах, подчеркнув, что в этом направлении налицо ощутимый прогресс.
Стороны обратились также к вопросам проведения следующего заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ.
В.Володин с удовлетворением подчеркнул, что парламенты обеих стран продуктивно сотрудничают в атмосфере взаимного доверия. Он особо отметил расширение сотрудничества между Арменией и Россией в различных сферах, необходимость оживления конкретных практических шагов.