Հայաստանի և Կատարի քաղաքական ու առևտրատնտեսական կապերը տարեցտարի ընդլայնվում են. Արա Բաբլոյան
Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում Մոսկվայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 5-ին հանդիպել է Կատարի Պետության Խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Ահմեդ Բեն Աբդոլահ Բեն ալ Մահմուդի հետ:
ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կապերի, ինչպես նաև երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում առանձնակի կարևորել է նման շփումների ու հանդիպումների անհրաժեշտությունը: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում հետևում են Կատարի Պետությունում տեղի ունեցող իրադարձություններին: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների քաղաքական ու առևտրատնտեսական կապերը տարեցտարի ընդլայնվում են. դրանք ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ: Զբոսաշրջության և առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է Հայաստանի և Կատարի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության առկայությունը:
Կատարի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Speaker of Parliament of Armenia Meets Qatari Counterpart in Moscow
Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan and the delegation led by him met with President of the Consultative Assembly (parliament) of Qatar Ahmad bin Abdullah Al Mahmud in Moscow on the sidelines of the visit to Russia, reports "Armenpress''.
During the meeting the officials discussed issues relating to the inter-parliamentary ties, as well as the development of cooperation between the two countries in different spheres.
Speaker Babloyan highlighted the necessity for such contacts and meetings in the context of expanding the inter-parliamentary relations. He stated that Armenia follows the ongoing events in Qatar. Ara Babloyan said the political and commercial ties of the two countries are expanding every year: additional efforts are needed for reaching them to a higher level. In terms of development of tourism and commercial ties, the Speaker of the Armenian Parliament attached importance to the existence of direct air communication between Armenia and Qatar.
In his turn the Speaker of the Qatari parliament expressed readiness to develop and deepen the bilateral relations.