Բաքվի սադրանքն ուղղված է իրավիճակի սրմանը և պայմանավորվածությունների տապալմանը. Տիգրան Բալայան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ՊԲ զինծառայողի սպանությունը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։ Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի մեկնաբանության մեջ:
«Երեկ երեկոյան Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով սպանվել է Արցախի ՊԲ զինծառայող։ Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածի հարազատներին և ծառայակիցներին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Հայաստան այցելության նախօրեին կատարված այդ քայլը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանը և լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։ Տվյալ միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995թթ․ զինադադարի հաստատման և ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաև ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017թթ․ գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարևորությունը:
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձևավորումն է։ Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում։
Սույն սադրանքի հնարավոր բոլոր հետևանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը»,- նշել է Բալայանը։

Тигран Балаян: провокация Баку нацелена на обострение ситуации в регионе
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян выступил с комментарием в связи с убийством ВС Азербайджана военнослужащего Армии обороны Республики Арцах.
Комментарий приводит пресс-служба МИД РА:
"Вечером 10 июня на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана вследствие грубого нарушения азербайджанской стороной режима перемирия был убит военнослужащий Армии обороны Арцаха. Выражаем глубокие соболезнования родным и сослуживцам погибшего.
Расцениваем данный шаг, совершенный накануне визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армению, как очередную провокацию Баку, нацеленную на обострение ситуации в регионе и провал договоренностей о снижении напряженности.
Данный инцидент в очередной раз подчеркивает важность соблюдения трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня и его укреплении 1994-1995 годов, а также выполнения достигнутых на саммитах по карабахскому урегулированию 2016-2017 годов договоренностей о внедрении механизмов расследования инцидентов, расширении команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Мы многократно заявляли, что ключом к прогрессу в процессе урегулирования карабахской проблемы является формирование способствующей мирным переговорам атмосферы. Подобные действия азербайджанской стороны, по сути, преследуют противоположную цель.
Ответственность за все возможные последствия этой провокации полностью несет азербайджанская сторона".