Ցիպրասի կառավարությունը Հունաստանում չհաջողվեց տապալել
Հունաստանում Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած կառավարությունը կշարունակի պաշտոնավարել։ Շաբաթ երեկոյան Հունաստանի խորհրդարանում կայացած քվեարկության արդյունքում կառավարությանն անվստահություն հայտնելու ընդդիմության փորձը տապալվել է։
Անվստահություն հայտնելու օգտին քվեարկել է 300 պատգամավորներից 127-ը՝ անհրաժեշտ 151-ի փոխարեն։ Դեմ է քվեարկել 153 պատգամավոր։ Հունաստանի կոմունիստական կուսակցությունը հրաժարվել է քվեարկել։
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, քվեարկության արդյունքներն իսկզբանե կանխատեսելի էին, քանի որ Ցիպրասի կառավարությունը վայելում է 154 պատգամավորների աջակցությունը, իսկ ընդդիմությունը չունի բավարար ձայներ կառավարությանը պաշտոնանկ անելու համար։
Ընդդիմությունը նման գործընթաց է սկսել հինգշաբթի օրը՝ կապված Մակեդոնիայի վերանվանման շուրջ Հունաստանի և Մակեդոնիայի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության հետ։

Правительство Ципраса в Греции не удалось отправить с отставку
Правительство Греции во главе с Алексисом Ципрасом не удалось отправить в отставку. По итогам голосования, состоявшегося в субботу вечером, парламент отклонил вотум недоверия.
За вотум недоверия проголосовали 127 депутатов при необходимом для принятия решения 151 голосе из 300. Против выступили 153 депутата. Компартия Греции отказалась голосовать.
Как передает Риа Новости, никто не сомневался в итогах – инициатива отправить правительство в отставку с самого начала была обречена на провал, правительство Ципраса располагает 154 местами в 300-местном парламенте, и оппозиции не хватает голосов для вотума недоверия. При этом за недоверие правительству проголосовал депутат АНЭЛ Димитрис Камменос — родственник и однофамилец лидера фракции.
Процедура рассмотрения вопроса о недоверии правительству началась в четверг, в связи с недовольством оппозиции решением правительства Греции пойти на соглашение со Скопье о конституционном наименовании Республики Македония.