Նոր Հայաստանը պետք է հզոր երկիր լինի. Արմեն Սարգսյան
Եռօրյա այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունիսի 26-ին մասնակցել է ԱՄՆ Սենատի Դըրքսեն մասնաշենքում տեղի ունեցած՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակին նվիրված ընդունելությանը: ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության, ՀՅԴ Արեւելյան Ամերիկայի կենտրոնական կոմիտեի ու Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի համատեղ ջանքերով կազմակերպված հանդիսավոր արարողությունը եզրափակել է ԱՄՆ Արեւելյան ափին կազմակերպված՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության 100-ամյակի տոնակատարությունների շարքը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Միջոցառմանը Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստանի առաջին հանրապետության դերին ու նշանակությանը, կարեւորել Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերություններն ու դրանց խորացման անհրաժեշտությունը, խոսել հզոր ու զարգացած երկիր ունենալու մասին, որով աշխարհի բոլոր հայերն իրենց հպարտ կզգան:
«Մեր այսօրվա ուղերձը հստակ է: Մենք պետք է հաղթենք: Մենք ոչ միայն կարող ենք նոր Հայաստան կառուցել, այլեւ, որով բոլորս հպարտ կլինենք ու աշխարհում մեզ հպարտ կզգանք, որ հայ ենք»,-մասնավորապես նշել է նախագահը:
Ընդունելությանը մասնակցել են ամերիկահայ համայնքի` ԱՄՆ տարբեր ծայրերից ժամանած մի քանի հարյուր անդամներ, ԱՄՆ Կոնգրեսի ու Սենատի անդամներ, ԱՄՆ վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:

"Мы должны победить": президент Армении принял участие в приеме в Сенате США
Находящийся в США с трехдневным визитом президент Республики Армения Армен Саркисян 26 июня принял участие в посвященном 100-летию Первой Республики Армения приеме, который состоялся в здании Сената США имени Дриксена. Торжественная церемония, организованная посольством РА в США, Центральным Восточно-Американским комитетом АРФД и Вашингтонским офисом "Ай Дат"-а, завершила серию праздничных мероприятий, посвящённых 100-летию Первой Республики Армения, которые были организованы на Восточном побережье США.
На мероприятии президент Республики выступил с речью, в которой, в частности, коснулся роли и значения Первой Республики Армения, подчеркнул важность налаженных между Арменией и США дружественных отношений и необходимость их углубления. Он говорил также о построении мощной и развитой страны, которой смогут гордиться все армяне мира.
"Наш сегодняшний мессидж четкий. Мы должны победить. Мы не только можем построить новую Армению, но также новая Армения должна быть мощной, которой бы мы гордились, и чтобы мы испытывали гордость в мире, что мы армяне", - в частности отметил президент.
В приеме приняли участие члены Конгресса и Сената США, высокопоставленные должностные лица администрации США, несколько сот прибывших из разных концов США представителей американской армянской общины.