Ժենգյալով հացը միշտ տրենդի մեջ է. համեցե՛ք Հաթերք
Հուլիսի 15-ին Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքում կազմակերպվելու է «Ժենգյալով հացի փառատոն»: Այս մասին Արցախպրես-ին ասել է «էկոտուրիզմն Արցախում» նախաձեռնող խմբի ղեկավար Սամվել Միրզախանյանը՝ մանրամասնելով, որ փառատոնն իրականացվելու է «Հզոր Հաթերք» ծրագրի շրջանակներում, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի ու զբոսաշրջության նախարարության և Մարտակերտի շրջվարչակազմի աջակցությամբ:
Նրա խոսքով՝ ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանի հետ արդեն քննարկվել է միջոցառումը Հաթերքում կազմակերպելու հարցը։
«Համայնքն ունի բոլոր ռեսուրսները փառատոնը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար։ Սա մերմշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված հզոր քայլ կլինի»,- նշել է Ս. Միրզախանյանը և ընդգծել, որ փառատոնի շրջանակներում հմուտ խոհարարների կողմից կպատրաստվի ժենգյալով հաց, իսկ ներկաները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու պատրաստման գաղտնիքներին և նրբություններին:
Ծրագրի շրջանակներում կլինեն ազգագրական երգեր ու պարեր, թատերական ներկայացումներ: Մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև շրջելու Հաթերքում, այցելելու համայնքի պատմամշակութային վայրեր: Իսկ «Հաթերք» հյուրատանը կմատուցվի ազգային սննդի տեսականի (կորկոտ, խաշիլ, տոլմա, խորոված, խաշլամա):
Նշենք, որ փառատոնին մասնակցել ցանկացողների համար Ստեփանակերտ-Հաթերք երթուղով կգործեն փոխադրամիջոցներ: Մինչև 10 տարեկան երեխաների տոմսերն անվճար են, 10-14 տարեկանների համար արժեն 500 դրամ, իսկ 15 տարեկանից սկսած՝ 1000 դրամ։

Фестиваль карабахской лепешки - айда в Арцах!
15 июля в деревне Атерк Мартакертского района Арцаха будет организован фестиваль "женгялов аца". "Женгялов ац" - это традиционная карабахская лепешка с зеленью. Употребляют "Женгялов ац" в Карабахе круглый год, и она не встречается в кухне других регионов Армении. Готовится лепешка быстро и просто. Тесто раскатывается как бумага, а затем начиняется смесью из почти 20-и сортов различной дикой и огородной мелко нарезанной зелени с растительным маслом. Выпекается "женгялов ац" на раскаленной плоской жаровне, называемой "садж" – и через пару минут лепешка готова – горячая и аппетитная.
Как сообщил Арцахпресс лидер инициативной группы "Экотуризм в Арцахе" Самвел Мирзаханян, фестиваль будет проходить в рамках программы "Могущественный Атерк" при поддержке министерства культуры, молодежи и туризма Республики Арцах и администрации Мартакертского района.
В рамках фестиваля опытные повара будут готовить "женгялов ац", а участники будут иметь возможность познакомиться с секретами и нюансами приготовления. На фестивале будут представлены народные танцы и песни, театральные представления. Участники также получат возможность погулять по Атерку, посетить исторические и культурные объекты общины. В гостевом доме "Атерк" будут поданы различные национальные блюда (пшеничная крупа, хашиль, долма, шашлык, хашлама).
Следует отметить, что для желающих принять участие в фестивале транспортные средства будут работать на трассе Степанакерт-Атерк. Билеты для детей до 10 лет бесплатны, для детей в возрасте 10-14 лет - 500 драмов, а в возрасте от 15 - 1000 драмов.