Ֆրանսիացի խոհարար. «Ժենգյալով հաց»-ը պետք է տարածվի աշխարհով մեկ, ինչպես իտալական «Պիցցա»-ն»
ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության նախաձեռնությամբ, Արցախի «Պոլ Էլուար» տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն հիմնադրամի ծրագրերի շրջանակներում, հայկական արմատներ ունեցող ֆրանսիացի շեֆ խոհարար Ալեն Ալեքսանյանն այցելել է Արցախ՝ ծանոթանալու արցախյան խոհանոցի գաղտնիքներին, ինչպես նաև իր հին ու ավանդական բարադրատոմսերը ներկայացնելու տեղի խոհարարներին ու հրուշակագործներին:
Ալեն Ալեքսանյանն օգոստոսի 3-10 Ստեփանակերտի «Վալլեքս Գարդեն» հյուրանոցային համալիրում անց է կացնում խոհարարական դասընթացներ, որին մասնակցում են Արցախում գործող արտադրական ընկերությունների աշխատակիցներ և անհատ ձեռներեցներ:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ալեն Ալեքսանյանն ասել է, որ ինքն Արցախում է հուլիսի 28-ից: Նա այցելել է Արցախի տարբեր շրջաններ, մտել պատահական տներ և համտեսել նրանց պատրաստած արցախյան ուտեստները:
«Նկատել եմ որ արցախցիները շատ հյուրասեր մարդիկ են, բոլորն էլ սիրով են հյուրընկալել ինձ և մատչելի ձևով բացատրել ուտեստների պատրաստման ձևերն ու եղանակները, ինչպես նաև խոսել դրանց օգտակարության մասին: Արցախի օդը մաքուր է, բնությունը՝ կախարդիչ, այստեղ աճում են տարբեր բուսատեսակներ, որոնք զուրկ են արհեստական լրացուցիչ սնուցումից: Արցախի բնակլիմայական պայմանները նպաստում են այստեղ տարատեսակ բույսերի բազմազանության առկայությանը,-ասել է Ա. Ալեքսանյանը և ավելացրել, - ես այստեղ եմ, ոչ միայն ֆրանսիական ուտեստներ ներկայացնելու, այլև ծանոթանալու և սովորելու Արցախի դարերից եկող խոհանոցային հարուստ մշակույթին: Ցանկալի կլինի, որ Արցախի այցեքարտ «Ժենգյալով հաց» ուտեստը տարածվի աշխարհով մեկ, ինչպես, օրինակ, իտալական «Պիցցա»-ն»:
Խոսելով արցախյան և ֆրանսիական խոհանոցների նմանությունների մասին՝ խոհարարն ասել է, որ Արցախի և Ֆրանսիայի ճաշատեսակներն ու բուսատեսակները տարբեր են. դրանք Արցախի յուրօրինակ բնության բարիքներն են:
Անդրադառնալով Արցախին՝ Ա. Ալեքսանյանն ասել է, որ այս երկիրը հեքիաթային է, բայց, ցավոք սրտի, քչերն են ճանաչում Արցախը:
«Ես կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի ֆրանսիացիների մոտ հետաքրքրություն առաջացնեմ դեպի Արցախը, նրա հրաշք բնությունը, պատմամշակութային մեծ արժեքները, հերոսական պատմությանը, հյուրասեր և լավատես մարդկանց և ավանդական խոհանոցը: Համոզված եմ, որ Արցախը զբոսաշրջիկներին էլ ավելի կգրավի իր մաքուր բնամթերքով», - ավելացրել է Ա. Ալեքսանյանը:

Покорит ли карабахский "женгялов хац" столицу Франции?
Французский шеф-повар Ален Алексанян приехал в Карабах, чтобы узнать секреты местной кухни, провести встречи с поварами и кондитерами, поделиться секретами кулинарного мастерства. Поездка состоялась по приглашению министерства экономики и промышленных инфраструктур Арцаха в рамках программ Фонда франкофонии - дома "Поль Элюар".
С 3 по 10 августа Ален Алексанян проводил кулинарные курсы, на которые пригласили сотрудников предприятий пищевой промышленности, частных предпринимателей, поваров и кондитеров. До этого французский шеф-повар посещал разные районы Арцаха, пробовал местные блюда, приготовленные простыми жителями: "Я заметил, что народ Арцаха очень гостеприимный, все они с большой любовью приняли меня и доступным образом объяснили способы и методы приготовления различных блюд, а также обязательно упоминали об их пользе. Воздух в Арцахе чистый, природа захватывающая, здесь растут различные виды растений, которые лишены искусственного дополнительного питания. Здешние климатические условия способствуют росту разнообразных растений", - говорит французский повар.
Ален Алексанян добавил, что хочет, чтобы карабахский "женгялов хац" (традиционная лепешка с зеленью) стал известен во всем мире, как итальянская пицца, пишет Armmuseum.
"Я сделаю все, чтобы вызвать интерес у французов к Арцаху, его прекрасной природе и великим культурным и историческим ценностям, героической истории, гостеприимным людям и традиционной кухне. Я уверен, что Арцах будет привлекать больше туристов своими натурально чистыми продуктами", - отметил повар.