Մի քանի հստակեցում ռուս հասարակական գործիչների` Լելե Թեփե այցելության վերաբերյալ
Ռուս փորձագետների, հասարակական գործիչների և ՌԴ Պետդումայի պատգամավորի այցելությունը 2016 թվականի ապրիլի քառօրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից գրավված Լելե Թեփե բարձունքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքեր տարատեսակ մեկնաբանություններ է ստացել: Ընդգծելով այդ քայլի բավականին մտահոգիչ լինելը` անհրաժեշտ է մի քանի հստակեցումներ անել: Այսպես`
- Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցում բացառապես դրական ազդակներ է տվել, իսկ եթե ինչ-որ հարցերում որոշակի անվստահություն կա Հայաստանի լեգիտիմ ընտրված վարչապետի նկատմամբ, ապա դրանք պետք է պարզաբանվեն բացառապես դիվանագիտական խողովակներով:
- Լելե Թեփե այցելած անձանց քայլը, իհարկե, աղետալի է` հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությունը, սակայն պետք է նկատել, որ այն որևէ կերպ չի կարող դիտարկվել որպես Ռուսաստանի իշխանությունների գործողություն, կամ ռուս ժողովրդի վերաբերմունք:
- Տեղի ունեցողը մտածելու տեղիք է տալիս ինչպես մեր անվտանգության, այնպես էլ դիվանագիտական կորպուսի աշխատանքի վերաբերյալ` հաշվի առնելով, որ Լելե Թեփե բարձրացած խմբի կազմում եղել է նաև Ռուսաստանի Պետական Դումայի պատգամավոր:
Հ.Գ. Լելե Թեփե այցելած անձինք պետք է հստակ գիտակցեն, որ պատասխանատվություն են կրում պատերազմական գործողությունների հավանական վերսկսման համար, քանի որ իրենց այդ քայլով նրանք լեգիտիմացնում են Ադրբեջանի ապրիլյան արկածախնդրությունը, որը հարյուրավոր կյանքեր է խլել:

Некоторые уточнения по поводу визита российских общественных и политических деятелей на Лелетепе
Визит российских экспертов, общественных деятелей и депутата Госдумы РФ на позиции Азербайджана на Лелетепе - захваченную азербайджанцами во время четырехдневной апрельской войны 2016 года высоту, получил разные комментарии. Конечно, подобные шаги вызывают большое беспокойство, однако по этому поводу необходимо сделать некоторые уточнения. Так,
• премьер-министр Армении Никол Пашинян дал исключительно позитивные сигналы по поводу армяно-российских отношений, и если по каким-то вопросам есть некое недоверие к законно избранному премьеру РА, то их следует разъяснять исключительно по дипломатическим каналам;
• шаг посетивших Лелетепе людей, конечно, катастрофичен, учитывая стратегическое партнерство между Арменией и Россией, но следует отметить, что его нельзя рассматривать как действия российских властей или отношение русского народа;
• происходящее оставляет место для размышлений о нашей безопасности, а также о работе дипломатического корпуса Армении, учитывая, что в составе группы, посетившей Лелетепе, был и член Государственной Думы России.
P.S. Люди, посетившие Лелетепе, должны знать, что они несут ответственность за возможное возобновление военных действий, потому что они легитимизируют апрельскую авантюру Азербайджана, в результате которой погибли сотни людей.