Ճապոնիայում մահապատժի են ենթարկել Ասախարիին և «Աում սինրիկյո»-ի այլ առաջնորդների
Ճապոնիայում մահապատժի են ենթարկել «Աում սինրիկյո» աղանդի հիմնադիր Սյոկու Ասախարիին և աղանդի ևս 6 առաջնորդի:
Աղանդը հիմնվել էր 1987 թվականին Ճապոնիայում` մի քանի տարի հետո դառնալով բավականին ժողովրդական նաև այլ երկրներում: 1995 թվականին «Աում Սինրիկյո»-ն ահաբեկչական հարձակում է իրականացրել Տոկիոյի մետրոյում`զարին գազի կիրառմամբ: Այդ ահաբեկչական հարձակման արդյունքում զոհվել է 12 մարդ, լուրջ վնասվածքներ է ստացել 50, իսկ ընդհանուր առմամբ տուժել էր հազարից ավելի մարդ (նրանց մոտ տեսողության ժամանակավոր խանգարում է դիտվել):

В Японии казнили Асахару и других лидеров "Аум синрикё"
Лидер секты "Аум синрикё" Сёку Асахара и шесть его сподвижников были казнены в пятницу, сообщает Интерфакс со ссылкой на японский телеканал NHK.
Секта была основана Сёку Асахара в 1987 году, став через несколько лет популярной и в других странах мира. В 1995 году "Аум синрикё" устроила террористическую атаку в токийском метро, распылив там отравляющий газ зарин. Погибли 12 человек, серьезно пострадали 50, всего же пострадавшими стали более тысячи человек ( у них наблюдались временные расстройства зрения).
В 2004 году суд признал Асахару виновным по 13 из 17 обвинений и приговорил его к смертной казни. Всего в Японии от деятельности секты пострадали более 6 тысяч человек.