Մերկելը ողջունել է Բրեքզիթի շուրջ Բրիտանիայի առաջարկները
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ողջունել է բրեքսիթի վերաբերյալ առաջարկությունները, որոնք պատրաստել էր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը՝ հայտնելով, որ դրանք առաջխաղացում են, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք կմնանք եվրոպացիներ, նույնիսկ եթե մենք չլինենք մեկ Եվրոպական միության կազմում»,- նշել է նա, Մեյի կողքին կանգնած՝ արևմտյան Բալկանների հարցերով գագաթաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մեծ Բրիտանիայի առաջարկությունները մեզ համար առաջխաղացում էին։ Մենք կձևակերպենք մեր դիրքորոշումն ու համատեղ պատասխան կտանք։ Սակայն լավ է, որ սեղանին առաջարկություններ կան, դա այն ամենն է ինչ ես կարող եմ ասել՝ առանց մանրամասնելու»,- ասել է Մերկելը։

Merkel Welcomes May's Brexit Proposals
German Chancellor Angela Merkel on Tuesday welcomed proposals on Britain’s exit from the European Union drawn up by Prime Minister Theresa May’s government, saying that they brought the Brexit process “a whole step forward”, Reuters reported.
“We will remain Europeans even if we’re not in the same European Union,” she said, standing alongside May at the concluding news conference of a London summit on the western Balkans.
“With Britain putting forward a white paper, this has come a whole step forward, and we as 27 ... will form a position and give a joint response. But it’s good that the proposals are on the table - that much I can say already without going into details,” Merkel said.