Մերկելը ողջունել է Բրեքզիթի շուրջ Բրիտանիայի առաջարկները
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը ողջունել է բրեքսիթի վերաբերյալ առաջարկությունները, որոնք պատրաստել էր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը՝ հայտնելով, որ դրանք առաջխաղացում են, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք կմնանք եվրոպացիներ, նույնիսկ եթե մենք չլինենք մեկ Եվրոպական միության կազմում»,- նշել է նա, Մեյի կողքին կանգնած՝ արևմտյան Բալկանների հարցերով գագաթաժողովին հաջորդած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մեծ Բրիտանիայի առաջարկությունները մեզ համար առաջխաղացում էին։ Մենք կձևակերպենք մեր դիրքորոշումն ու համատեղ պատասխան կտանք։ Սակայն լավ է, որ սեղանին առաջարկություններ կան, դա այն ամենն է ինչ ես կարող եմ ասել՝ առանց մանրամասնելու»,- ասել է Մերկելը։

Меркель приветствовала предложения Лондона по брексит
Канцлер ФРГ Ангела Меркель приветствовала предложения по брексит, подготовленные правительством премьер-министра Великобритани Терезы Мэй, заявив, что они  стали шагом вперед, передает Reuters․
"Мы останемся европейцами, даже если мы не будем состоять в одном  Европейском Союзе", - отметила она, стоя рядом с Мэй  на пресс-конференции после саммита по западным Балканам.
"Предложения Британии стали для нас шагом вперед. Мы сформируем позицию и дадим совместный ответ. Однако, хорошо, что на столе есть предложения – это все, что я могу сказать, не вдаваясь в детали", - сказала Меркель.