ՊՆ. Զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու համար կատարվում է քննություն
Հուլիսի 24-ին, ժամը 15.30-ի սահմաններում, ՀՀ հարավարևմտյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հայտնաբերվել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Ժորիկ Վահագի Պետրոսյանի (ծնված 1999թ., 2018-1 զորակոչ, Սպիտակի ԶԿ) դին՝ գլխի շրջանում ստացած մահացու հրազենային գնդակային վիրավորումով: Այս մասին հայտնում են ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Դեպքի հանգամանքները պարզելու համար կատարվում է քննություն: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խորին ցավակցություն է հայտնում զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին»,-ասված է նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեից Panorama.am-ին հայտնել էին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ութերորդ  կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ հոդվածի 3-րդ  մասով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նախնական տվյալներն ստուգելու, զինծառայողի մահվան բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

В Армении из-за неосторожного обращения с оружием погиб военнослужащий
В восьмом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК предпринимаются необходимые меры для выяснения обстоятельств гибели военнослужащего срочной службы Жоры Петросяна.
Как сообщает Новости-Армения со ссылкой на пресс-службу Следственного комитета, 24-го июля было получено сообщение, что в тот же день около 15:30 на боевом посту части N министерства обороны Армении огнестрельное ранение в области лица получил военнослужащий срочной службы рядовой Жора Петросян.
Согласно предварительным данным, военнослужащий получил смертельное огнестрельное ранение в результате нарушения его сослуживцем правил обращения с оружием.
По факту было возбуждено уголовное дело по признакам части 3-й статьи 373-й (Нарушение правил обращения с оружием, повлекшее по неосторожности смерть человека) Уголовного кодекса Армении.
Предпринимаются необходимые следственные мероприятия по проверке предварительных данных, а также по обеспечению многостороннего, объективного и полного расследования всех обстоятельств гибели военнослужащего.