Ռուսաստանն ու Չինաստանը գտել են ԱՄՆ «աքիլեսյան գարշապարը»
Ռուսաստանը, վախենալով պատժամիջոցներից, ապրիլ-մայիս ամիսներին ամերիկյան արժեթղթերի իր մասնաբաժինը 96-ից իջեցրել է մինչև 15 մլրդ դոլարի, հայտնում է Business Insider-ը: Մոսկվայի գործողությունները հանգեցրել են ԱՄՆ-ում տոկոսադրույքների բարձրացման, ինչը դժգոհություն է առաջացրել նախագահ Դոնալդ Թրամփի մոտ, քանի որ թանկարժեք վարկերը զսպում են տնտեսության աճը:
Որոշ փարձագետներ Մոսկվայի գործողությունները գնահատում են որպես հարված ԱՄՆ «աքիլեսյան գարշապարին»: Սակայն պարբերականն ընդգծում է, որ Ռուսաստանը ԱՄՆ ամենամեծ վարկատուն չէ: Վաշինգտոնի համար ավելի մեծ վտանգ է ներկայացնում Չինաստանը, որն ունի 1,18 տրիլիոն դոլար արժողությամբ ամերիկյան արժեթղթեր:
Պեկինը կարող է, ի պատասխան ԱՄՆ սահմանած տուրքերի, ազատվել արժեթղթերից, ինչը լուրջ հետևանքներ կունենա:

Россия и Китай нашли "ахиллесову пяту" США
Россия с апреля по май снизила свою долю в американских ценных бумагах с 96 миллиардов долларов до 15 миллиардов долларов, опасаясь санкций.
Действия Москвы привели к росту процентных ставок в Соединенных Штатах, что вызывает недовольство у президента США Дональда Трампа, поскольку дорогие кредиты сдерживают рост экономики, сообщает "Звезда" со ссылкой на издание Business Insider.
Кроме того, сброс ценных бумаг укрепляет и российскую валюту, а также лежит в курсе диверсификации валютных резервов. Некоторые эксперты оценивают действия Москвы как удар по "ахиллесовой пяте" США.
Однако издание подчеркивает, что Россия не является большим кредитором. Гораздо более серьезную опасность для Вашингтона представляет Китай, который владеет облигациями на сумму 1,18 триллиона долларов.
Пекин может ответить контрмерами на пошлины, введенные властями США, и начать избавляться от ценных бумаг, что приведет к серьезным последствиям.