Հասարակ մարդիկ պետք է հասկանան՝ որն է իրենց շահը նման երկխոսությունից. սերբ իրավաբան
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Բելգրադի իրավաբան Պավել Դիմիտրիևիչի հետ: 2010 թվականից Պավելը Սոցիալական հետազոտությունների բյուրոյի գործադիր տնօրենն է եղել (BIRODI): Մինչև 2016 թ. հունիս նա եղել է Սերբիա-Կոսովո բանակցությունների գործընթացի վերաբերյալ 35-րդ գլխի (ԵՄ բանակցային գործընթաց) քաղաքացիական հասարակության աշխատանքային խմբի անդամ:
Ինչպե՞ս եք գնահատում Կոսովոյի հակամարտության կարգավորման ներկա իրավիճակը:
- Կոսովոյի հակամարտությունը շատ երկար պատմություն ունի, և երկու կողմերի համար էլ հեշտ լուծում չկա: Եթե ​​դուք խոսում եք բանակցային գործընթացի մասին վերջին 15 տարիների ընթացքում, կարող եմ ասել, որ առաջընթաց կա, բայց հասարակ մարդկանց անհրաժեշտ է հասկանալ, թե որոնք են իրական օգուտները, դրանց արդյունքները բանակցային գործընթացից: Կարևոր առավելություններից մեկն այն է, որ պատերազմը կամ ցանկացած ուղղակի կոնֆլիկտն ավարտված է: Այսպիսով, մենք չենք կարող խոսել սերբերի և ալբանացիների միջև անմիջական առճակատման մասին: Այժմ մենք զբաղվում ենք կոնկրետ խնդիրների լուծումներով, ինչպիսիք են`սեփականության իրավունքը, սահմանները ապահովելու, շարժման ազատության, արդարադատության մատչելիության իրավունքները: Այսպիսով, պատերազմը այլևս տարբերակ չէ: Սա ամենակարևորն է հիմա: Երկրորդ կարևոր հանգամանքը այն է, որ, անկասկած, երկխոսությունը կշարունակվի տարբեր մակարդակներում:
Որո՞նք են կողմերի միջև հիմնական հակասական կետերը:
- Ըստ Բրյուսելի համաձայնագրի՝ Կոսովոն պետք է ստեղծի սերբական համայնքների ասոցիացիա, ինչը նշանակում է, որ Կոսովոյում մոտ 10 քաղաքային համայնքներ կմիավորվեն: Սերբական համայնքի համար նախընտրելի եղանակը Պրիշտինայից ավելի անկախ լինելն է և ավելի շատ կախված Սերբիայից՝ առողջության, կրթության, ֆինանսավորման և որոշումների կայացման առումով: Ալբանական համայնքը վախենում է, որ այդպիսով Կոսովոյի այդ հատվածը կդառնա անջատողականության և հակամարտության այլ դրսևորում: Այժմ երկու կողմերի և երկու հասարակությունների միջև մեծ բանավեճ կա, թե ինչպես լուծել այդ հարցը: Ես համոզված եմ, որ այս տարվա ընթացքում որոշ լուծումներ պետք է գտնել, քանի որ ԵՄ ներկայացուցիչները շեշտում են այն փաստը, որ Կոսովոն պետք է ինչ-որ կերպ հաստատի համայնքների ասոցիացիան, հատկապես որ ասոցիացիայի վերաբերյալ այդ համաձայնագրերը ընդունվել են հինգ տարի առաջ, չնայած այն հանգամանքին, որ Կոսովոն դեռևս չի կատարում այդ պարտավորությունը:
Արդյո՞ք կա նոր էսկալացիայի հավանականություն:
- Իմ տեսանկյունից նոր հակամարտություն հնարավոր չէ: Հնարավորություն կա որոշակի միջադեպերի, հատկապես Կոսովոյի հյուսիսային հատվածում, քանի որ այնտեղ գործում են սերբական մեծամասնություն ունեցող չորս քաղաքապետարաններ և գործնականում անկախ են Կոսովոյից, և Պրիշտինայի ազդեցությունը հյուսիսում մեծ հարցականի տակ է: Այսպիսով, հաշվի առնելով այս ամենը, համայնքների միավորման հետ կապված հնարավոր է, որ հյուսիսում սերբերը և ալբանացիները ֆիզիկական բռնության որոշ դեպքեր ունենան, բայց ես չեմ կարող տեսնել պատերազմի ավելի մեծ վտանգի հնարավորություն:
Վերջին տարվա ընթացքում հանրային տրամադրության մեջ ի՞նչ փոփոխություններ եք նկատել:
- Հասարակական դիսկուրսում ես կարող եմ ասել, որ նույնիսկ սերբական կողմից մի տեսակ ըմբռնում կա, որ բանակցություններն իսկապես կարևոր են, որ երկխոսությունն այլընտրանք չունի, ինչպես նաև Սերբիան պետք է լինի վերջնական լուծման մասը և գնա փոխզիջման: Կարծում եմ, հասարակ մարդիկ, հասարակ քաղաքացիները դա լավ են հասկանում, հատկապես այն պատճառով, որ կան այլ խնդիրներ ևս, ինչպիսիք են աղքատությունը, վատ տնտեսական վիճակը, ժողովրդավարության ցածր մակարդակը: Այսպիսով, մարդիկ լիովին երջանիկ չեն Սերբիայում և Կոսովոյի հակամարտությունը նրանց համար ևս մեկ խնդիր է: Այնպես որ, կարծում եմ, որ դրական միտում կա այն իմաստով, որ երկխոսությունն անհրաժեշտ է, և ինչ-որ փոխզիջման գնալը ևս անհրաժեշտ է:

Serbian Lawyer: Common People Need to Understand What Their Benefits from the Negotiations Are
"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Pavle Dimitrijevic, a lawyer from Belgrade. From 2010 Pavle was the Executive Director of Bureau for Social Research (BIRODI). Until June 2016 he was member of the civil society working group for Chapter 35 (EU negotiation process) regarding process of negotiations Serbia - Kosovo (National EU Convent).
- How do you assess the current situation of the Kosovo conflict settlement?
- Kosovo conflict has a very-very long history and there is no easy solution for both sides. If you are talking about the negotiation process in the last 15 years I can say that there is progress, but there is also need for common people to understand what the real benefits, outcomes are for them from the negotiation process. One of the crucial benefits is the fact that war or any kind of direct conflict is finished. So we cannot speak of any direct confrontation between Serbs and Albanians.  Now we are taking about the solutions for concrete problems such as property rights, how to secure borders, freedom of movement, access to justice. So the war is not any more option. This is the most important thing now. The second important thing is that, for sure, the dialogue will continue at different levels.
- What are the main controversial points between the sides?
- According to the Brussels agreement, Kosovo should establish the association of Serbian municipalities, which means that a new legal entity will be formed with the representatives of all municipalities where Serbs are majority. Around ten municipalities in Kosovo will be united, but we don’t know on which way. For the Serbian community the preferred way is to be more independent from Pristina and more dependent on Serbia in terms of health, education, financing, and decision-making. The Albanian community is afraid that in that way that part of Kosovo will be divided from the rest and that will turn into another expression of separatism and conflict. Now there is a big debate between the both sides and inside the both societies how to solve this issue. I strongly believe that during this year some solutions should be found, because the EU representatives also stress the fact that Kosovo should somehow establish the association of municipalities especially because those agreements regarding the association were adopted five years ago. Although there is an obligation form it Kosovo simply has not done it yet.
- Is there any possibility of new escalation?
- From my point of view there is no possibility of a new conflict. There is a possibility for some incidents especially in the northern part of Kosovo; because in the northern part of Kosovo there are four municipalities with Serbian majority and they are, in practice, independent from the rest of Kosovo and the influence of Pristina on the north is under a big question mark. So having in mind all this regarding the association of municipalities, there may be some isolated incidences or cases of physical violence in the north between the Serbs and Albanians, but I cannot really see any possibility for a bigger war solution.
- During the recent year, what changes in the public mood have you witnessed, both positive and negative?
- Well in the public discourse I could say that even from the Serbian side there is a kind of understanding that the negotiations are really important, that the dialogue does not have an alternative, as well as that Serbia should be a part of the final solution and compromise. I think that common people, ordinary citizens understand it well, especially because there are other problems such as poverty, poor economic situation, level of democracy is also under a big question mark. So people are not happy in Serbia at all and Kosovo conflict is another problem for them. So I think that there is a positive movement in sense that the dialogue is necessary and some kind of compromise is also necessary.