Էրդողանն ԱՄՆ հետ լարվածությունը «հոգեբանական պատերազմ» է անվանել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է ԱՄՆ –ին՝ Թուրքիան որպես գործընկեր կորցնելու հավանականությամբ, հաղորդում է «ՐԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Մեկնաբանելով ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրանսոնի՝ Թուրքիայում ձերբակալման մասով Անկարայի որոշումը՝ Էրդողանն ասել է. «Իմ կարծիքով սա հոգեբանական պատերազմ է: Մենք պատժամիջոցների հարցով ետ չենք կանգնի: Մենք Բրանսոնի գործով ԱՄՆ-ի հետ չենք սակարկել»: Էրդողանն ավելացրել է, որ Թուրքիան ԱՄՆ-ին խնդրել է օգնել Իսրայելում ձերբակալված թրքուհի Էբրու Օկզանի վերադարձի հարցով:  Նրա խոսքերով Էբրուն ազատ է արձակվել, սակայն նրա անձնագիրն առգրավվել են. «Մենք հարցրել են՝ հնարավո՞ր է արդյոք նրա անձնագրի փոխանցում ԱՄՆ-ին»: Թուրքիայի ղեկավարը նշել է, որ դրա դիմաց ազատ կարձակի Բրանսոնին:
Հիշեցնենք, որ ազգությամբ թրքուհի Էբրու Օկզանն Իսրայելում ձերբակալվել է ՀԱՄԱՍ շարժման հետ առնչության մեղադրանքով:ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ Իսրայելը վերջինիս հետ է ուղարկել հուլիսի 15-ին:
Ինչ վերաբերում է ամերիկացի քահանայի ձերբակալմանը Թուրքիայում, ապա նա մեղադրվում է այդ երկրում ահաբեկչական համարվող գյուլենական խմբավորմանը հարելու մեջ:

Erdogan: Turkey Will Stand its Ground Faced with U.S. Sanctions
Turkish President Tayyip Erdogan said Turkey will stand its ground after U.S. President Donald Trump threatened to slap sanctions on Ankara if it does not free an American pastor, Reuters reports.
The friendship between the United States and Turkey is on the line in this dispute, Erdogan was quoted by TRT Haber and other media.
“We will not take a step back when faced with sanctions,” Erdogan is quoted as saying. “They should not forget that they will lose a sincere partner.”
American pastor Andrew Brunson, who was transferred to house arrest this week after 21 months of detention in a Turkish prison, has worked in Turkey for more than two decades.
Brunson has been accused of supporting the group Ankara says was behind a failed military coup in 2016 and Kurdistan Workers’ Party (PKK). The pastor, who has denied the charges, faces up to 35 years in jail if found guilty.