Իրանում հայտնել են ԱՄՆ հետ բանակցությունների պայմանները
ԱՄՆ-ի բանակցությունները Իրանի հետ հնարավոր են միայն այն դեպքում, երբ Վաշինգտոնը վերադառնա Իրանի միջուկային գործարքին: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Համիդ Աբուտալեբին:
«Նրանք, ովքեր հավատում են, որ երկխոսությունը վեճերի կարգավորման մեթոդ է քաղաքակիրթ հասարակություններում, պետք է նաև կատարեն հետևյալը` հարգեն Իրանի մեծ ժողովրդին, կրճատեն մարտական գործողությունները, վերադառնան միջուկային գործարքին: Միջուկային գործարքին վերադառնալը պարտադիր պայման է երկխոսության համար, միջուկային գործարքը պետք է կնքված լինի», - Twitter-ում գրել է Աբուտալեբին:
Նախօրեին` հուլիսի 30-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ չի բացառում Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հանդիպումը, սակայն ընդգծել էր, որ նման ցանկությունն առաջին հերթին պետք է գա Թեհրանից:

В Иране назвали условия переговоров с США
Замглавы администрации президента Ирана Хамид Абуталеби заявил, что переговоры США с Ираном возможны при условии возвращения Вашингтона к ядерной сделке, сообщает Корреспондент.
"Те, кто верит в диалог как метод разрешения споров в цивилизованных обществах, также должны выполнять и эти вещи: уважение к великой нации Ирана, сокращение боевых действий, возвращение в ядерную сделку. Возвращение в СВПД (ядерная сделка) – обязательное условие для диалога, ядерная сделка должна быть заключена", − написал Абуталеби.
Напомним, в понедельник, 30 июля, президент США Дональд Трамп допустил встречу с иранским президентом Хасаном Роухани, но отметил, что желание должно исходить от Тегерана.