Անթույլատրելի է «հողերի հանձնման» կեղծ օրակարգի առաջ քաշումը. կոչ եմ անում արցախցիներին դուրս գալ փողոց. Ղարամյան
Արցախի նախագահի` հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ, Արցախի ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արշավիր Ղարամյանն ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է տարածքային զիջումների մասին հայտարարություններին։
Նա մասնավորապես գրել է.
«Հարգելի հայրենակիցներ, մինչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից ակնկալիքներ են հնչում Արցախի հարցով բանակցային գործընթացի առաջ մղման նոր հնարավորությունների մասին, Հայաստանում վերջին շրջանում ակտիվացել են տարբեր քաղաքական գործիչների, քաղաքագետների, սոցիալական ցանցերի ակտիվ օգտատերերի կողմից Արցախի տարածքային զիջումների մասին հայտարարությունները:
Հատկապես այն պարագայում, երբ Ադրբեջանն ակտիվորեն նախապատրաստվում է ռազմական գործողությունների վերսկսմանն ու առավել կոշտացնում իր մաքսիմալիստական մոտեցումները, անթույլատրելի եմ համարում «հողերի հանձնման» կեղծ օրակարգի առաջ քաշումը, մանավանդ, որ դրանք իմ ու իմ ընկերների, մեր բոլորի արյան գնով ձեռք բերված հաղթանակի արդյունքն են, որոնք պարտավոր ենք սրբորեն պահել ու պաշտպանել:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքն ու տարածաշրջանում ստեղծված բարդ և վտանգավոր գործընթացները, Հայաստանի, Արցախի՝ մեր դաշնակիցների համար ընկալելի լինելու անհրաժեշտությունը, այսօրինակ հայտարարությունների շարունակման դեպքում, կոչ եմ անում արցախցիներին դուրս գալ փողոց և արցախցու կամքն ու վերաբերմունքն արտահայտել այս վտանգավոր գործընթացի վերաբերյալ:
Մենք ուժեղ ենք միասին։
Արցախի հերոս, «Ոսկե արծիվ» և «Մարտական խաչ առաջին աստիճանի» շքանշանակիր, արցախյան շարժման ակտիվ մասնակից, 1988 թվականի ուսանողական շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, կամավորական 35-րդ մոտոհրաձգային գումարտակի (Արշոյի բատալիոն) հրամանատար, գեներալ-լենտենանտ Արշավիր Ղարամյան»:

"Победа была достигнута ценой крови моих друзей и моей собственной": Аршавир Гарамян - о заявлении представителя АНК о "сдаче территорий"
Aniarc
Представитель президента Арцаха по особым поручениям, бывший директор СНБ Аршавир Гарамян считает недопустимыми заявления о сдаче территорий, передает Artsakhpress.am.
Напомним, что подобной идеей отличилась представитель Армянского национального конгресса Зоя Тадевосян накануне на пресс-конференции. Она предположила возможность урегулирования карабахского конфликта в обмен на территории, которые, по мнению госпожи Тадевосян, не являются исконно армянскими.
На своей странице в Facebook экс-директор СНБ Арцаха отмечает, что в Армении в последнее время активизировались различные политические деятели, политологи, пользователи соцсетей, выступающие с заявлениями о территориальных уступках.
"В особенности учитывая то, что Азербайджан активно готовится к возобновлению военных действий и ужесточает максималистские подходы, считаю недопустимым фальшивую повестку "сдачи территорий", тем более, что победа была достигнута ценой крови моих друзей и моей собственной, мы обязаны  свято хранить и защищать", - подчеркнул Аршавир Гарамян. В случае продолжения подобных незаконных заявлений он призвал арцахцев выйти на улицы и проявить волю и отношение к этому опасному процессу.
Отметим, что генерал-лейтенант Аршавир Гарамян является Героем Арцаха, кавалером орденов "Золотой орел" и "Боевой крест" первой степени.