Իսրայելն Իրանին սպառնացել է ռազմական գործողություններով
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ միջազգային կոալիցիայի հետ համատեղ Իսրայելը կկանգնեցին Իրանին, եթե վերջինս փորձի փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը:
«Եթե Իրանը փորձի փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը, ես վստահ եմ, որ կհանդիպի վճռական տրամադրված միջազգային կոալիցիայի դիմակայությունը, որում կզգա իսրայելական զինուժի բոլոր տեսակների ուժը», - հայտարարել է Նեթանյահուն:
Նշենք, որ Իրանը չի սպառնացել փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը, սակայն հայտարարել է, որ կարգելափակի Օրմուզի նեղուցը, եթե իրեն չհաջողվի նավթ արտահանել:
Նախորդ շաբաթ Իրանի կողմից աջակցվող ապստամբ-հութիները հարձակվել են նեղուցով շարժվող սաուդյան նավթային երկու տանկերի վրա, ինչից հետո Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է նավթի մատակարարումները դադարեցնելու մասին:

Израиль пригрозил Ирану военными действиями
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что совместно с международной коалицией Израиль остановит Иран, если тот попытается перекрыть Баб-эль-Мандебский пролив, сообщает Корреспондент.
Иран не угрожал блокировать Баб-эль-Мандебский пролив, но заявил, что заблокирует Ормузский пролив в устье Персидского залива, если ему не удастся экспортировать собственную нефть.
"Если Иран попытается заблокировать Баб-эль-Мандебский пролив, я убежден, что он встретит сопротивление решительно настроенной международной коалиции, в которой поучаствуют все виды израильских вооруженных сил",  заявил Нетаньяху.
На прошлой неделе поддерживаемые Ираном йеменские повстанцы-хоуситы атаковали два саудовских нефтяных танкера, шедших по заливу. После этого Саудовская Аравия заявила, что приостанавливает поставки нефти.