Իսրայելն Իրանին սպառնացել է ռազմական գործողություններով
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ միջազգային կոալիցիայի հետ համատեղ Իսրայելը կկանգնեցին Իրանին, եթե վերջինս փորձի փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը:
«Եթե Իրանը փորձի փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը, ես վստահ եմ, որ կհանդիպի վճռական տրամադրված միջազգային կոալիցիայի դիմակայությունը, որում կզգա իսրայելական զինուժի բոլոր տեսակների ուժը», - հայտարարել է Նեթանյահուն:
Նշենք, որ Իրանը չի սպառնացել փակել Բաբ-Էլ-Մանդեբի նեղուցը, սակայն հայտարարել է, որ կարգելափակի Օրմուզի նեղուցը, եթե իրեն չհաջողվի նավթ արտահանել:
Նախորդ շաբաթ Իրանի կողմից աջակցվող ապստամբ-հութիները հարձակվել են նեղուցով շարժվող սաուդյան նավթային երկու տանկերի վրա, ինչից հետո Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է նավթի մատակարարումները դադարեցնելու մասին:

Israel Warns Iran of Military Response
Israel would deploy its military if Iran were to try to block the Bab al-Mandeb strait that links the Red Sea to the Gulf of Aden. As Reuters reports, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on Wednesday.
“If Iran will try to block the straits of Bab al-Mandeb, I am certain that it will find itself confronting an international coalition that will be determined to prevent this, and this coalition will also include all of Israel’s military branches,” Netanyahu said at a passing out parade for new naval officers in Haifa.
Iran has not threatened to block Bab al-Mandeb but has said it would block the Strait of Hormuz, at the mouth of the Gulf, if it were prevented from exporting its own oil.
Last week, Saudi Arabia said it was suspending oil shipments through the strait, on the main sea route from the Middle East to Europe, after Yemen’s Iran-aligned Houthis attacked two ships in the waterway.