Մադուրոն Կոլումբիայի նախագահին մեղադրել է իր դեմ մահափորձին մասնակցության մեջ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն շաբաթ մեղադրել է Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսին իր դեմ մահափորձին մասնակցության մեջ: Այս մասին հայտնել է անձամբ երկրի ղեկավարը ազգին հղած ուղերձում, որը հեռարձակել է TeleSUR հեռուստաալիքը:
«Ամեն ինչ մատնացույց է անում աջերին, վենեսուելական ուլտրաաջերին՝ կոլումբիական ուլտրաաջերի հետ, եւ այս մահափորձի հետեւում Խուան Մանուել Սանտոսի անունն է»,- ասել է Մադուրոն:
Մադուրոն հրապարակել է չհաջողված մահափորձի  որոշ մանրամասներ: «Թռչող սարքը պայթեց իմ դիմաց»,- ասել է պետության ղեկավարը: Նրա խոսքով՝ ինքը սկզբում տեղի ունեցածն ընդունել է որպես պիրոտեխնիկայի պայթյուն՝ հանդիսավոր միջոցառման ավարտի առիթով, սակայն հետո գործնականում անմիջապես տեղի է ունեցել երկրորդ պայթյունը, որից հետո սկսվել է իր պաշտպանության եւ տարհանման գործողությունը: Մադուրոն եւ երկրի բարձրագույն ղեկավարության անդամները չեն տուժել:
Վենեսուելայի առաջնորդը հավելել է, որ միջադեպի ժամանակ հանգիստ է եղել, քանի որ «լիովին վստահում է ժողովրդին եւ զինված ուժերին»: «Ինձ Աստվածն է պաշտպանում, այդ պատճառով ես ողջ եմ եւ հաղթում եմ»,- ասել է Մադուրոն:

Мадуро обвинил президента Колумбии в причастности к покушению на его жизнь
Президент Венесуэлы Николас Мадуро обвинил в субботу своего колумбийского коллегу Хуана Мануэля Сантоса в причастности к покушению на его жизнь. Об этом сам глава государства заявил в обращении к нации, трансляцию которого вел телеканал TeleSUR, передает ТАСС
«Все указывает на правых, на венесуэльских ультраправых вместе с колумбийскими ультраправыми, и имя Хуана Мануэля Сантоса стоит за этим покушением», - сказал Мадуро.
Мадуро раскрыл некоторые подробности неудачного покушения.  «Напротив меня взорвался летательный аппарат», - сказал глава государства. По его словам, сначала он принял случившееся за подрыв пиротехники по случаю завершения торжественного мероприятия, но затем практически сразу произошел второй взрыв, после чего началась операция по его защите и эвакуации. Мадуро и члены высшего руководства страны не пострадали.
Венесуэльский лидер добавил, что сохранил спокойствие во время инцидента, так как «полностью доверяет народу и вооруженным силам». «И меня защищает Бог, поэтому я жив и побеждаю», - сказал Мадуро.