ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները քննարկել են հայ- ռուսական համագործակցության հարցերը
Ս. թ. օգոստոսի 11- ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվա կատարած այցի շրջանակներում պաշտոնական հանդիպում է ունեցել ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ- ռուսական երկկողմ ռազմաքաղաքական, ռազմական եվ ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացիկ խնդիրներն ու առաջիկա անելիքները։ Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՀԱՊԿ- ի շրջանակներում համատեղ ծրագրերին։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում եվ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակին, երկու երկրների պաշտպանության նախարարները կարևորել են փոխադարձ վստահության եվ համատեղ ռազմավարական դաշնակցային շահերի վրա հիմնված պայմանավորվածությունների հետևողական կյանքի կոչումը։ Պարոն Դավիթ Տոնոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել արցախա- ադրբեջանական ուժերի շփման գծում և հայ- ադրբեջանական պետական սահմանին, մասնավորապես՝ Նախիջևանյան ուղղությամբ տիրող իրավիճակը։ Իր հերթին հայկական կողմի խնդրանքով ՌԴ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Սիրիայում տիրող օպերատիվ և հումանիտար իրավիճակը։ Պարոն Տոնոյանը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին տեղում համակողմանի մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու մտադրությունը։
Խոսելով ռազմատեխնիկական համագործակցության խնդիրների շուրջ, ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարները կարևորել են այս ոլորտում առկա ծրագրերի ժամանակին իրականացումը։
Հանդիպմանը ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր գործընկերոջը շնորհակալություն է հայտնել նաև Համաբանակային խաղերի փայլուն կազմակերպման համար եվ շնորհավորել ՌԴ ԶՈՒ թիմերի գերազանց ելույթների կապակցությամբ։

"У нас есть много вопросов, которые нам следует обсудить": Тоноян встретился с Шойгу
Министр обороны Армении Давид Тоноян поблагодарил главу минобороны РФ Сергея Шойгу за идею создания Армейских международных игр, об этом Тоноян заявил в ходе двусторонней встречи с главой российского военного ведомства на Армейских международных играх, передает РИА Новости.
"Мы благодарны за приглашение посетить завершающую фазу (Армейских игр). Большое спасибо за эту возможность — вообще, за идею создания Армейских игр. Отличие Армейских игр этого года в том, что (их) географический охват такой большой, и Армении удалось принимать один из конкурсов", - сказал он.
В Армении в этом году проходил конкурс "Воин содружества", в котором победила команда из Казахстана, напомнил Тоноян.
Шойгу поблагодарил Давида Тонояна за достойную организацию конкурса на территории Армении и напомнил, что в ходе встречи им предстоит многое обсудить.
"У нас есть много вопросов, которые нам следует обсудить — и по военному, и по военно-техническому сотрудничеству, и в плане проведения совместных мероприятий, и в рамках ОДКБ. Я думаю, что у нас для этого сегодня есть прекрасная возможность", — подчеркнул Шойгу.