Էրդողանը խոստանում է գտնել «դավաճաններին», որոնք Թուրքիայի դեմ «տնտեսական պատերազմ են հրահրել»
Ճնշումը, որի հետ այսօր Թուրքիան բախվում է որոշ «արտաքին ուժերի» արձագանքն է «Անկարայի անկախ քաղաքականությանը»: Այս մասին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է Անկարայում թուրք դեսպանների 10-րդ համաժողովին, փոխանցում է «Անադոլուն»:
Նրա խոսքով՝ գործընթացները, որոնք Թուրքիան այսօր վերապրում է, ոչ մի ընդհանուր բան չունեն 1994, 2001 եւ 2007 թվականների տնտեսական ճգնաժամի հետ: Երկիրը բախվել է միանգամայն այլ իրավիճակի հետ: Նրա կարծիքով՝ «տնտեսական ոլորտում մանիպուլյացիաների եւ ահաբեկիչների ակտիվացման հետեւում Անկարայի կամքը կոտրելու եւ նրան ազգային շահերի պաշտպանությունից հրաժարվել ստիպելու ցանկությունն է»:
«Իրենց «աշխարհի տիրակալներ» համարող երկրները իրավունք չունեն ոտնձգություն կատարել ձեռքբերումների վրա, որոնց համար Թուրքիան ստիպված է եղել թանկ վճարել: Թուրքիան առողջ եւ հզոր տնտեսություն ունի: Թուրքիայի ՀՆԱ-ն շարունակում է աճել»,- կարծում է Էրդողանը:

Эрдоган обещает найти ''предателей'', которые ''развязали экономическую войну'' против Турции
Давление, с которым сегодня столкнулась Турция, является реакцией некоторых «внешних сил на независимую политику Анкары». Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на 10-й конференции турецких послов в Анкаре, передает Анадолу.
По его словам, , процессы, которые сегодня переживает Турция, не имеют ничего общего с экономическими кризисами 1994, 2001 и 2007 годов. Страна столкнулась с совершенно иной ситуацией. На его взгляд, «за манипуляциями в экономической сфере и активизацией террористов стоит желание сломить волю Анкары и заставить ее отказаться от защиты национальных интересов». «Страны, считающие себя «властителями мира», не вправе посягать на достижения, за которые Турции пришлось заплатить дорогую цену. У Турции здоровая и сильная экономика. ВВП Турции продолжит расти», - считает Эрдоган.
Он пообещал дать достойный ответ лицам и структурам, участвующим в экономической войне против Турции. «Это сеть предателей, но все они ответят за участие в спекуляциях против Турции», - сказал Эрдоган.