Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատանը և գրասենյակում խուզարկություն է կատարվել. ՀՔԾ
Մարտի 1-ի գործի շրջանակում խուզարկություն է կատարվել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին պատկանող առանձնատանը և գրասենյակում: Այս մասին հայտնում են Հատուկ քննչական ծառայությունից (ՀՔԾ): Այլ մանրամասներ չփոխանցեցին, գրում է Panorama-ն:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

A search was conducted in the mansion and office of Armenia’s second President Robert Kocharyan, along the lines of the criminal case into what had occurred in capital city Yerevan on March 1 and 2, 2008.
Any other respective details are not available at present.
Second President of Armenia Robert Kocharyan has been charged within the framework of the criminal case into the tragic events that transpired in capital city Yerevan on March 1 and 2, 2008—and under Article 300.1 Paragraph 1 of the Criminal Code; that is, breaching Armenia’s constitutional order, in conspiracy with others.
On July 27, Kocharyan was remanded in custody for two months by a court decision. But on Monday, the Court of Appeal granted Robert Kocharyan’s legal defenders’ appeal to commute the first-instance court’s decision on remanding their client in custody, and Kocharyan was released from courtroom on the grounds that he has presidential immunity.