Վրաստանի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին քիչ հավանական է. Մերկել
Գերմանիան աջակցում է Վրաստանի ինտեգրումը ՆԱՏՕ-ին, սակայն անդամակցությունը դաշինքին քիչ հավանական է: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այսօր` օգոստոսի 24-ին, Թբիլիսիի պետական համալսարանի ուսանողների հանդիպման ընթացքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը: Հանդիպումն ուղիղ եթերով հեռարձակվել է մի քանի հեռուստաալիքներով:
«Գերմանիան աջակցում է Վրաստանի` ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու գործընթացը: Սակայն ցանկանում եմ լինել անկեղծ` այս փուլում ԳԴՀ-ն չի կարող խոսել դաշինքին Վրաստանի շուտափույթ անդամակցության մասին», - նշել է Մերկելը:
Միաժամանակ Մերկելը կոչ է արել «շարունակել ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի մերձեցման գործընթացը և քայլ առ քայլ շարժվել այդ ուղղությամբ»:

Меркель: скорое вступление Грузии в НАТО маловероятно
Германия поддерживает интеграцию Грузии в НАТО, но скорое вступление страны в альянс маловероятно. Об этом заявила сегодня канцлер ФРГ Ангела Меркель во время встречи со студентами Тбилисского государственного университета, передает агентство ТАСС. Встреча транслировалась в прямом эфире несколькими телеканалами.
"Германия поддерживает процесс интеграции Грузии в НАТО, но хочу быть откровенной - на данном этапе ФРГ не может говорить о скором вступлении Грузии в альянс", - отметила Меркель.
В то же время канцлер Германии призвала "продолжить процесс сближения Грузии с НАТО и шаг за шагом идти в этом направлении".