Ռուսաստան-Թուրքիա-Իրան գագաթաժողովը կանցկացվի սեպտեմբերի 7-ին. Պեսկով
Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի նախագահների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, հայտնել է ՌԴ մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Նախատեսվում է, որ հանդիպումը կկայանա սեպտեմբերի 7-ին Թեհրանում: Պեսոկվը հավելել է, որ գագաթաժողովի շրջանակներում սպասվում է նաև Պուտին-Էրդողան երկկողմ հանդիպում: Լրագրողների հարցին, թե ինչ թեմաներ են քննարկվելու Պուտին-Էրդողան երկկողմ հանդիպմանը, Պեսկովը նշել է` ”սովորական”:
Սեպտեմբերի 7-ին Թեհրանում կայանալիք գագաթաժողովը կլինի երրորդը Սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցով: Հիշեցնենք, որ 2017թ. նոյեմբերի 22-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի նախագահներն անցկացրեցին առաջին եռակողմ հանդիպումն այս հարցով: Նրանք ընդունեցին համատեղ հայտարարություն` արտահայտելով վճռականություն սիրիական ճգնաժամի լուծման ուղղությամբ իրենց ջանքերը շարունակելու վերաբերյալ:

Meeting between the Russian, Turkish and Iranian Presidents is Confirmed
Preparations are underway for a meeting between the Russian, Turkish and Iranian presidents scheduled to be held in Tehran on September 7, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters, TASS agency reported.
The spokesman to the president of Russia  also confirmed Turkey’s statements that Russian leader Vladimir Putin and Turkish President Recep Tayyip Erdogan would hold a separate meeting on the sidelines of the summit. When asked what issues Putin and Erdogan would discuss, Peskov said they would be the "usual" ones.
The Tehran summit will mark the third trilateral meeting on resolving the Syrian crisis. On November 22, 2017, the presidents of Russia, Iran and Turkey held their first meeting in the Russian Black Sea resort of Sochi. They adopted a joint statement, expressing determination to continue their efforts to figure out a solution to the Syria issue.