Apple-ը մեքենաների ինքնակառավարման ծրագիր է մշակում
Հեռախոսների խոշորագույն արտադրող Apple ընկերության «անօդաչու» ավտոմեքենան վթարի է ենթարկվել ընկերության գրասենյակի մոտակայքում՝ Սիրիկոնյան հովտում։ Այդ մասին ասված է ուրբաթ օրը հրապարակված զեկույցում, հաղորդում է Reuters  գործակալությունը՝ այդ կերպ հաստատելով, որ ընկերությունը շարունակում է առանց վարորդի մեքենաների մշակման նախագիծը։
Apple-ի ներկայացուցիչները երբևէ պաշտոնապես չեն հայտարարել ինքնակառավարվող ավտոմեքենաների ստեղծման իրենց ծրագրի մասին, սակայն այս միջադեպը բացահայտել է, որ առնվազն 5000 հոգի աշխատում է այդ նախագծի վրա։
Lexus RX450h ավտոմեքենան, որի վրա փորձարկում էին Apple-ի ինքնակառավարման համակարգը, մոտ 1,6 կմ/ժ արագությամբ է երթևեկելիս եղել, երբ նրան բախվել է մեկ այլ մեքենա՝ Nissan Leaf։ Բախման արդյունքում երկու մեքենան էլ վնասվել են, սակայն տուժածներ չկան։

Apple Is Working On Self-Driving Car Program
An Apple Inc self-driving car was rear-ended while merging onto an expressway near the company’s Silicon Valley headquarters this month, the company said in an accident report posted on Friday that confirmed the iPhone maker is still in the race to build autonomous vehicles, Reuters reports.
On Aug. 24, one of Apple’s Lexus RX 450h self-driving test vehicles in"autonomous mode" was merging south on the Lawrence Expressway in Sunnyvale, California at less than 1 mile per hour when it was rear-ended by a 2016 Nissan Leaf going about 15 miles per hour.
Apple executives have never publicly spoken about the company’s self-driving car program, but filings in a criminal court case last month confirmed that the company had at least 5,000 employees working on the project and that it was working on circuit boards and a"proprietary chip” related to self-driving cars.