Հայաստանում թուրքական հագուստի արտոնյալ մաքսազերծում այլևս չի լինելու. նախարար
Հայաստանում թուրքական հագուստի արտոնյալ մաքսազերծում չպետք է լինի։ Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան:
Ավելի վաղ հագուստի և այլ ապրանքների փոքր խմբաքանակների մաքսային ձևակերպումն անցկացնում էր «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերությունը, որը ստեղծվել էր Պետեկամուտների կոմիտեի նախկին ղեկավարների մասնակցությամբ (հարկային ու մաքսային)։ Առևտրականները կարող էին ապրանքը մաքսազերծել միայն այդ ընկերությունում։ Փոխարենը «Նորֆոլկը» նվազեցնում էր ապրանքների մաքսային արժեքը` թույլ տալով առևտրականներին ավելի քիչ հարկեր վճարել։ Մասնավորապես, հագուստը ձևակերպվում էր ոչ թե հատով, այլ կիլոգրամով։
Հուլիսից այդ կարգը չի գործում, և ապրանքը պետք է ձևակերպել բոլոր կանոններով։ Միաժամանակ դրանից պետք է վճարել նաև բոլոր անհրաժեշտ հարկերը։
Նրա խոսքով, ինչո՞ւ տեղի տրիկոտաժից կամ հագուստից պետք է գանձել բոլոր հարկերը, իսկ ներկրվողից` ոչ։
Նախարարը հիշեցրել է, որ ՊԵԿ-ում ստեղծվել են ստորաբաժանումներ, որոնք կօգնեն մանր ներկրողներին բեռների ձևակերպման հարցում։
Նշենք, որ այսօր «Առինջ մոլի» առևտրականները բողոքի ակցիա էին անցկացնում կառավարության շենքի մոտ` պահանջելով պահպանել կիլոգրամներով մաքսազերծումը (3 դոլար` 1 կգ հագուստի համար, անկախ դրա իրական արժեքից)։

Льготной растаможки турецкой одежды в Армении уже не будет
Льготной растаможки турецкой одежды в Армении быть не должно. Об этом заявил министр экономразвития и инвестиций Армении Арцвик Минасян. Ранее таможенное оформление "челночных торговцев" (мелкие партии одежды и прочих товаров) проводила компания "Норфолк консалтинг", созданная при участии прежних руководителей Комитета госдоходов (то есть налоговой и таможни). Растаможку торговцы могли проводить только у этой компании. Взамен "Норфолк" занижал таможенную стоимость товаров, разрешая торговцам платить меньше пошлин. В частности, одежда оформлялась не поштучно, а на килограммы.
С июля этот порядок не действует, и товар нужно оформлять по всем правилам. Вместе с тем, с него приходится платить и все причитающиеся налоги. Не станет ли одежда дороже? "Понимаю, и все-таки прежний порядок растаможки был несправедливым. Вдобавок, он мешает и местному производству. Почему с местного трикотажа или одежды нужно платить все налоги, а с импорта – не нужно? Как тогда будут работать наши швейные фабрики?" - заявил Минасян, пишет Sputnik Armenia.
Он напомнил, что в Комитете госдоходов созданы подразделения, которые помогут небольшим импортерам с оформлением грузов.
Отметим, что торговцы с вещевого рынка одежды "Ариндж молл" провели пикет у правительства Армении, требуя сохранить растаможку на килограммы (3 доллара за килограмм одежды, независимо от ее реальной стоимости).