Նախկինում Բաքվում ավելի շատ հայեր կային, քան ադրբեջանցիներ, Թբիլիսիում էլ ավելի շատ, քան վրացիներ. Զատուլին
Sputnik Абхазия
ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը խոսել է հետխորհրդային տարածքում հակամարտությունների մասին, այդ թվում նաև արցախյան հակամարտության մասին:
«Ինչո՞ւ է Լեռնային Ղարաբաղը պետք հայերին: Քանի որ նրանք չկարողացան կրել այն նվաստացումը, որ այդ հնագույն հայկական հողատարածքը, որտեղ նրանց գերեզմաններն են, խաչքարերը, վանքերը, խորհրդային իշխանության տարիներին «մաքրվում էր» ի նպաստ     Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին պատկանելու: Ոչնչացվում և գետնին էին հավասարեցվում միջնադարյան գտածոները: Օրինակ, Դադիվանքի լքված վանական համալիրում քուրդը ոչխարների հոտ էր պահում և զոհասեղանի մեջ կրակ վառում: Եվ հիմա, երբ մաքրվել է մրի շերտը, վանքում հայտնաբերվել են 10-րդ դարի որմնանկարներ... Հայերը չկարողացան համակերպվել դրա հետ »,-Կոնստանտին Զատուլինի խոսքերն է մեջբերում «Դաշնային լրատվության գործակալությունը», փոխանցում է «Հայ Ձայն»-ը:
Պետդումայի պատգամավորը նաև նշել է, որ նախկինում Բաքվում ավելի շատ հայեր կային, քան ադրբեջանցիներ, Թբիլիսիում էլ ավելի շատ, քան վրացիներ: Բայց, ի վերջո, նրանք ստիպված են եղել թողնել Ադրբեջանն ու Վրաստանը և դառնալ փախստականներ:

In the Past There Were More Armenians in Baku than Azerbaijanis, and More Armenians in Tbilisi than Georgians - Zatulin
Sputnik Абхазия
First Deputy Chairman of the State Duma Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots, Head of the Institute of CIS Countries Konstantin Zatulin spoke about conflicts in the post-Soviet area, including the Karabakh conflict.
"Why Armenians need Nagorno-Karabakh? Since they could not bear the humiliation that the ancient Armenian land, where their graves, khachkars, monasteries stood, were cleansed in order to be given to Azerbaijani SSR. Medieval finds were destoyed. For example, in the abandoned monastic complex of Dadivank, the Kurds were keeping sheep and lit fire in sacrificial altar. And now, when the layer of smoke was cleaned, 10th century frescoes were found in the monastery. Armenians were unable to put up with it'', Zatulin said, ''Hay Dzayn'' reports.
The State Duma deputy also noted that previously there were more Armenians in Baku than Azerbaijanis, and more Armenians in Tbilisi than Georgians. But eventually they had to leave Azerbaijan and Georgia and become refugees.