Ռուսաստանի ՊՆ-ն ցուցադրել է Իլ-20 օդանավի կործանման 3D-տեսանյութը
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը ֆեյսբուքյան իր էջում 3D-հոլովակ է հրապարակել, որում պատկերված է, թե ինչպես է խոցվել Իլ-20 հետախույզ ինքնաթիռը, հաղորդում է «Lenta.ru»-ն:
Տեսանյութում ցուցադրված է օդանավի երթուղին և նրա գտնվելու մոտավոր վայրը սիրիական ՀՕՊ համակարգի զենիթային հրթիռի խոցման պահին: Հոլովակում սխեմայով արտացոլված է նաև գնդակոծման պահին իսրայելական F-16 կործանիչների դիրքը: 3D-մոդելի համաձայն՝ դրանք ռուսական օդանավը որպես քողարկում են օգտագործել:
Նշենք, որ սեպտեմբերի 23-ին ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հայտարարել էր, որ Իսրայելի ՌՕՈՒ ներկայացուցիչները ռուսական կողմին մոլորության մեջ են գցել, իսկ իսրայելցի օդաչուների գործողությունները գնահատել էր որպես ոչ պրոֆեսիոնալ և անփույթ: Գեներալի խոսքով՝ Մոսկվան տեղի ունեցածի ամբողջ մեղքը դնում է Իսրայելի վրա:

Минобороны России опубликовало 3D-видео гибели Ил-20
Минобороны России опубликовало на своей странице в Facebook 3D-ролик, в котором показано, как был сбит самолет-разведчик Ил-20, передает ''Lenta.ru''.
На видео продемонстрирован маршрут воздушного судна и его приблизительное местонахождение в момент попадания в него зенитной ракеты сирийской системы ПВО. Также там схематично отображено расположение израильских истребителей F-16 во время обстрела: они, согласно 3D-модели, использовали российский самолет в качестве прикрытия.
23 сентября официальный представитель Минобороны Игорь Конашенков провел брифинг, на котором изложил подробности действий российских и израильских военных в день гибели Ил-20. Он заявил, что представители ВВС Израиля ввели российскую сторону в заблуждение, а действия израильских летчиков оценил как непрофессиональные и халатные. По словам генерала, Москва возлагает на Израиль всю вину за произошедшее.
Российский Ил-20 был поражен ракетой сирийского комплекса ПВО в ночь на 18 сентября. В результате инцидента погибли 15 военнослужащих.