Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ կառավարության և Միավորված ազգերի կազմակերպության միջև սերտ և ամուր համագործակցությունը` ՄԱԿ-ի հռչակած արժեքների պաշտպանության և ամրապնդման գործում: Վարչապետն ընդգծել է, որ երկկողմ արդյունավետ փոխգործակցությունը նպաստում է մեր երկրում տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանն ու հույս հայտնել, որ այդ ծրագրերը ոչ միայն կկրեն շարունակական բնույթ, այլ նաև կստանան նոր ազդակներ: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է ՄԱԿ-ի և դրա կառույցների աշխատանքներում և հավելել, որ ՄԱԿ-ի թիրախային հետագա աջակցությունը Հայաստանին կխթանի և կամրապնդի Հայաստանի զարգացման ներուժը։
Անտոնիո Գուտերեշը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունն առավել կամրապնդվի և կզարգանա: Անդրադառնալով մեր երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին` ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ Հայաստանում իշխանությունը խաղաղ փոխանցելու գործընթացը փայլուն օրինակ է և հույս հայտնել, որ մեր երկիրը կընթանա վերընթաց զարգացման ճանապարհով` իրականացնելով նորանոր բարեփոխումներ տարբեր ուղղություններով:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու շուրջ և կարևորել այնպիսի բարեփոխումների իրականացումը, որոնք նույնիսկ տեխնիկապես կբացառեն ընտրախախտումների հնարավորությունները: Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ՄԱԿ-ի կողմից տեխնիկական աջակցության շարունակական անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր քարտուղարին` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին լիակատար աջակցություն ցուցաբերելու համար:

On September 24, Prime Minister Nikol Pashinyan met with UN Secretary-General António Guterres at the UN headquarters. Prime Minister Pashinyan stressed the importance of closer and stronger cooperation between the Government of Armenia and the United Nations in the protection and promotion of UN-proclaimed values.
The Premier emphasized that effective bilateral cooperation may go a long way toward implementing multifaceted reforms in our country and expressed the hope that the joint efforts will not only be continued, but will also gain momentum. Noting that our country is actively involved in UN activities through its various platforms, the Head of the Armenian Government said that targeted UN assistance will help build Armenia’s development potential.
António Guterres expressed conviction that the ongoing effective cooperation with Armenia will be strengthened and deepened ahead. The UN Secretary-General pointed out that the latest political changes in Armenia stand as a brilliant example of peaceful transfer of power and expressed the hope that our country will continue along the path of progress by implementing new reforms in different directions.
As they exchanged views on the proposed early parliamentary elections in Armenia, the interlocutors stressed the need for such fundamental reforms as would technically rule out the possibility of electoral frauds. In that context, Nikol Pashinyan highlighted the importance of continued technical assistance on the part of the United Nations.
The parties next touched upon the Nagorno-Karabakh peace process. The Prime Minister thanked the UN Secretary-General for full support of the efforts exerted by the OSCE Minsk Group Co-Chairs and by the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office toward the peaceful settlement of the conflict.