Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում բացված «Արմենիա» խորագրով ցուցահանդես (լուսանկարներ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ այցելել է Նյու Յորքի հանրահայտ Մետրոպոլիտեն թանգարանում բացված «Արմենիա» խորագրով ցուցահանդես: Վարչապետը շրջայց է կատարել ցուցասրահներով, ծանոթացել ներկայացված հայկական արվեստի ու մշակույթի լավագույն նմուշներին՝ սկսած 4-րդ դարից մինչև 17-րդ դար:
Վարչապետը նշել է, որ 2018 թվականը խորհրդանշական տարի է, որի ընթացքում զգալիորեն ամրապնդվել են հայ-ամերիկյան մշակութային կապերը: «Այս տարի հայկական մշակույթը ներկայացվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում աննախադեպ ձևով՝ մոտեցնելով Հայաստանի մշակութային և քաղաքակրթական ժառանգությունը մեր ամերիկացի բարեկամներին: Այս տարի նշվում է ամերիկյան հողում հայկական ներկայության 400 ամյակը: 1618 թվականին առաջին հայը՝ Մարտին անունով, հասել է Վիրջինիայի ափերին և բնակություն հաստատել Ջեյմսթաունում: Այդ օրվանից ի վեր մեր հայրենակիցների ներկայությունն այս հողի վրա չի ընդհատվել, ինչպես և նրանց ներդրումն իրենց նոր հայրենիքի մշակույթի մեջ: Այս տարի ավելի վաղ հայկական մշակույթը՝ սովորույթներն ու ավանդույթները, ցուցադրվել են Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ մայրաքաղաքի սրտում, ազգային Մոլում, Սմիթսոնյան ժողովրդական կյանքի փառատոնի շրջանակում: Այն մեզ աննախադեպ հնարավորություն տվեց հայկական մշակույթն իր յուրահատուկ բազմազանությամբ ներկայացնել ամերիկյան հասարակությանը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած հազարավոր զբոսաշրջիկների: Մի քանի շաբաթ առաջ մեր երկու ժողովուրդները միասին նշեցին Պուլիտցերյան մրցանակակիր, դրամատուրգ և գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակը: Սարոյանի ժառանգությունը նշելու նպատակով, որը թանկ է մեր երկու ժողովուրդների համար, հեղինակի հայրենի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքում բացվել է Սարոյանի թանգարանը: Որպես Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի համար այս աննախադեպ իրադարձային մշակութային տարվա գագաթնակետը` այժմ ես մեծ պատիվ ու անձնական ուրախություն ունեմ ականատես լինելու այս յուրահատուկ ցուցահանդեսի բացմանը, շատ առումներով եզակի ցուցահանդես»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ այն ներկայացնում է հայկական ինտեգրված մշակույթը, որպես նաև արևմտյան մշակույթի և քրիստոնյա քաղաքակրթության ներկայացուցիչ:
Վարչապետը նշել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված 14 դարերի հայկական ժառանգությունն իր անգին գլուխգործոցներով, ամբողջ աշխարհից հավաքվել է Մետրոպոլիտենում` աշխարհի ամենակարևոր թանգարաններից մեկում, և համոզմունք հայտնել, որ այն, անկասկած, Միացյալ Նահանգներում կփոխի Հայաստանի և հայկական արվեստի նկատմամբ ընկալումն ու գնահատականը: «Այս նշանավոր նախաձեռնության շնորհիվ Մետրոպոլիտենի տասնյակ հազարավոր այցելուներ կծանոթանան մեր ազգի պատմական և մշակութային ժառանգությանը, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն: Այսօր ներկայացվում են ավելի քան 140 նմուշներ` պատկերազարդ ձեռագրեր, եկեղեցիների մանրանկարներ, խաչքարեր, տպագիր գրքեր և այլ եզակի ցուցանմուշներ, ներառյալ Թորոս Ռոսլինի, Սարգիս Պիցակի, Թորոս Տարոնացու, Հակոբ Ջուղաեցու, Գրիգոր Տաթևացու ստեղծագործություններ»,- ասել է վարչապետը` հավելելով, որ շատերի համար Մետրոպոլիտենում «Հայաստան» ցուցահանդեսը երազանքի իրականացում է: Վարչապետը հավելել է, որ այն հնարավոր է դարձել տիկին Հելեն Էվանսի և նրա գործընկերների ջանքերի շնորհիվ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև թանգարանի նախագահ Դանիել Վայսին, թանգարանի տնօրեն Մաքս Հոլիին, միջոցառման համակարգողներին, ինչպես նաև բոլոր անհատ նվիրատուներին, հիմնադրամներին, Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարաններին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին:
Ցուցահանդեսը ներկայացնում է հայկական արվեստի ու մշակույթի լավագույն նմուշները՝ սկսած 4-րդ դարից մինչև 17-րդ դար: Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի գեղարվեստական և մշակութային ձեռքբերումներին համաշխարհային համատեքստում: Ցուցադրությանը ներկայացված են թվով 140 նմուշներ:

Пашинян посетил выставку "Армения" в Метрополитен-музее в Нью-Йорке (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым посетил выставку "Армения" в Метрополитен-музее в Нью-Йорке. Премьер-министр прошелся по экспозиционным залам, ознакомился с лучшими образцами армянского искусства и культуры с 4-го по 17-й вв.
Премьер-министр отметил, что 2018 год является символическим годом, в ходе которого значительно укрепились армяно-американские культурные связи.
"В этом году армянская культура представлена в Соединенных Штатах Америки беспрецедентным образом, что позволит познакомить дружественный народ Америки с культурным и цивилизационным наследием Армении. В этом году отмечается 400-летие присутствия армян на американской земле. В 1618 году первый армянин по имени Мартин добрался до Вирджинии и поселился в Джеймстауне. С тех пор присутствие наших соотечественников не прерывалось на этой земле, не прерывался также их вклад в культуру своей новой родины.
Ранее в этом году армянская культура, традиции и обычаи были представлены в центре столицы США, в Вашингтоне, на Смитсоновском фольклорном фестивале в Национальном Молле. Это дало нам беспрецедентную возможность представить армянскую культуру со своим уникальным многообразием американскому обществу, а также тысячам туристов со всего мира.
Несколько недель назад наши два народа вместе праздновали 110-летие лауреата Пулитцеровской премии, драматурга и писателя Уильяма Сарояна. Для празднования юбилея Сарояна, который дорог нашим двум народам, в городе писателя Фресно, штат Калифорния, открылся музей Сарояна. Пиком этого беспрецедентного культурного года Армении в Соединенных Штатах является это событие, и сейчас для меня большая честь и личная радость стать свидетелем открытия этой уникальной во многих смыслах выставки", - сказал премьер-министр, добавив, что на выставке представлена армянская интегрированная культура как часть западной культуры и христианской цивилизации.
Премьер-министр отметил, что представленное на выставке армянское наследие 14 веков со своими бесценными шедеврами собраны в одном из самых важных музеев в мире, в Метрополитен-музее, со всего мира, и выразил уверенность в том, что она, без сомнения, изменит восприятие Армении и армянской культуры в США.
"Благодаря этой знаменательной инициативе десятки тысяч посетителей Метрополитен-музея познакомятся с историческим и культурным наследием нашего народа, который первым принял христианство в качестве государственной религии. Сегодня представлены более 140 экспонатов - иллюстрированные рукописи, миниатюры церквей, хачкары, печатные книги и другие уникальные экспонаты, в том числе произведения Тороса Рослин, Саркиса Пицака, Тороса Таронеци, Акопа Джугаеци, Григора Татеваци", - сказал премьер-министр, добавив, что для многих проведение выставки "Армения" в Метрополитен-музее является исполнением мечты.
Премьер-министр добавил, что это стало возможным благодаря усилиям г-жи Хелен Эванс и ее коллег. Никол Пашинян также поблагодарил президента Метрополитен-музея Даниэля Вайса, директора музея Макса Холли, координаторов мероприятия, а также всех меценатов, Армянские патриархаты Иерусалима и Константинополя, Первопрестольный Святой Эчмиадзин.
На выставке представлены лучшие образцы армянского искусства и культуры с 4 по 17 вв. Выставка посвящена художественным и культурным достижениям армянского народа. На выставке представлено 140 эскпонатов.