Եզրափակվում է «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը
Սեպտեմբերի 21-ին «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը հյուրընկալվել է ֆրանսիական Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում, որի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 13-ը:
Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ, սենատոր Սոֆի Ժուասենը, նախկին քաղաքապետ Ալեն Ժուասենը, Էքս-ան-Պրովանսի քաղաքային խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են Արցախին նվիրված լուսանկարների և գծանկարների ցուցահանդեսներ, Արցախի մասին դասախոսություններ և վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ։
Էքս-ան-Պրովանսում միջոցառումներով եզրափակվում է «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը, որի մեկնարկը տրվել է 2017 թ. նոյեմբերի 21-ին Վիլյորբան քաղաքում Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառմանը։ Մոտ մեկ տարի տևած փառատոնը հյուրընկալվել է Արցախի քաղաքների հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատած Ֆրանսիայի 11 քաղաքներում, որի շնորհիվ փառատոնի այցելուները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալ Արցախի պատմությանը, նրա ժողովրդի առօրյային և հարուստ մշակութային ժառանգությանը։

Фестиваль "Дни Арцаха во Франции" близится к завершению
Фестиваль "Дни Арцаха во Франции" 21 сентября гостил во французском городе Экс-ан-Прованс.  Запланированные в рамках фестиваля мероприятия продолжатся до 13 октября.
В торжественной церемонии открытия фестиваля участвовали Постоянный представитель Республики Арцаха во Франции Ованнес Геворгян, член Круга дружбы "Франция-Арцах" сенатор Софи Жуасен, вице-мэр Ален Жуасен, члены городского совета Экс-ан-Прованса, а также представители общественных организаций и журналисты.
В рамках программы запланированы выставки фотографий и графических рисунков, проведение лекций и показ документальных фильмов, посвященных Арцаху.
Мероприятиями  в  Экс-ан-Прованс  завершается фестиваль "Дни Арцаха во Франции", старт которому был дан 21 ноября 2017 года на состоявшемся в городе Виллербан торжественном мероприятии с участием Президента  Республики Арцах Бако Саакяна.  В течение года  фестиваль  гостил в 11 городах,  установивших дружественные отношения с  различными городами Арцаха. Благодаря этому посетители фестиваля получили возможность  ознакомиться с прошлым и настоящим  арцахского народа и  его богатым культурно-историческим наследием.