Եզրափակվում է «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը
Սեպտեմբերի 21-ին «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը հյուրընկալվել է ֆրանսիական Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում, որի շրջանակներում նախատեսված միջոցառումները կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 13-ը:
Էքս-ան-Պրովանս քաղաքում փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի անդամ, սենատոր Սոֆի Ժուասենը, նախկին քաղաքապետ Ալեն Ժուասենը, Էքս-ան-Պրովանսի քաղաքային խորհրդի անդամներ, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են Արցախին նվիրված լուսանկարների և գծանկարների ցուցահանդեսներ, Արցախի մասին դասախոսություններ և վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրություններ։
Էքս-ան-Պրովանսում միջոցառումներով եզրափակվում է «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնը, որի մեկնարկը տրվել է 2017 թ. նոյեմբերի 21-ին Վիլյորբան քաղաքում Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառմանը։ Մոտ մեկ տարի տևած փառատոնը հյուրընկալվել է Արցախի քաղաքների հետ բարեկամական հարաբերություններ հաստատած Ֆրանսիայի 11 քաղաքներում, որի շնորհիվ փառատոնի այցելուները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալ Արցախի պատմությանը, նրա ժողովրդի առօրյային և հարուստ մշակութային ժառանգությանը։

"Days of Artsakh in France" Festival to be Concluded
On September 21, the "Days of Artsakh in France" Festival was hosted in the French city of Aix-en-Provence. The events planned within the frameworks of the festival will last till October 13.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to France Hovhannes Gevorgyan, member of the France-Artsakh Friendship Circle Senator Sophie Joissains, ex-Mayor Alain Joissains, members of the City Council of Aix-en-Provence, as well as representatives of NGOs and journalists participated in the ceremonial opening of the festival in Aix-en-Provence.
Within the frameworks of the program, exhibitions of photographs and graphic works dedicated to Artsakh, lectures on Artsakh and screening of documentary films are planned.
"Days of Artsakh in France" Festival, which started with a solemn event on November 21, 2017 in Villeurbanne city with the participation of President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan, is concluding in Aix-en-Provence. The festival, which lasted about a year, was hosted by 11 cities of France, which had established friendly relations with the towns of Artsakh. Thanks to this, the visitors of the festival had the opportunity to get acquainted with the past and present of the people of Artsakh and its rich historical and cultural heritage.