Իրանը ԱՄՆ–ին հիշեցրել է սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունների մասին
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին քննադատել է ՄԱԿ–ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիին՝ իրանական Ահվազ քաղաքում զորահանդեսի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչության վերաբերյալ հնչեցրած խոսքերի համար։
«Ամերիկացի պաշտոնյան վերջերս սարսափելի բաներ է ասել Ահվազում ահաբեկչության մասին և այդ գրոհի պատասխանատվությունը դրել է Իրանի կառավարության վրա։ Ի՞նչ կմտածեին ամերիկացիները, եթե մենք նման բան ասեինք սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության մասին», - գրել է Ռոհանին Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
Սեպտեմբերի 22-ին զինված գրոհայինները հարձակվել են իրանական Ահվազ քաղաքում տեղի ունեցող զորահանդեսի վրա։ Արդյունքում 25 մարդ է զոհվել, այդ թվում՝ մեկ լրագրող, ևս 21-ը վնասվածքներ է ստացել։

Иран напомнил США о терактах 11 сентября
Президент Ирана Хасан Роухани раскритиковал постпреда США при ООН Никки Хейли за слова о теракте на военном параде в иранском городе Ахваз. Об этом он написал в Twitter, пиюет lenta.ru.
"Американский чиновник недавно сказал ужасные вещи про теракт в Ахвазе и возложил ответственность за эту атаку на иранское правительство. Что бы подумали американцы, если бы мы сказали подобное о теракте 11 сентября [2001 года]?" - возмутился политик.
22 сентября вооруженные боевики напали на военный парад. В результате атаки погибли 25 человек, в том числе журналист, еще 21 получили ранения