Ստեփանակերտը ողջունում է Ալիևի և Փաշինյանի զրույցի արդյունքները, սակայն կոչ է անում չմոռանալ` ում հետ գործ ունենք
Լեռնային Ղարաբաղում ողջունում են Դուշանբեում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի զրույցի հուսադրող արդյունքները, սակայն կոչ են անում չմոռանալ, թե ում հետ գործ ունենք: Այս մասին NEWS.am-ին է հայտնել Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները:
«Այն ինչ կատարվում է վերջին շրջանում, ցույց  է տալիս Ադրբեջանի և նրա ղեկավարության էությունը: Մի կողմից հնչում են լարվածության նվազեցման մասին ընդունելի հայտարարություններ, գործնականում «Ղարաբաղը վերադարձնելու» պահանջով հանրահավաքներ են անցկացվում, դրան զուգահեռ առաջին փոխնախագահ և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան սադրիչ հայտարարություններ է անում: Դրանք նշանային իրադարձություններ են, քանի որ իրականությունն այն է, որ Ադրբեջանի նպատակը հայկական պետականության ոչնչացումն է՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում», - ընդգծել է Բաբայանը:
Բաբայանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում ոչ միայն բանավոր պայմանավորվածությունները, այլև գրավոր համաձայնագրերն է հրաժարվում կատարել:
«Այն նաև խախտում է ՄՀԻ-ն, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, սեփական Սահմանադրությունը և օրենսդրությունը: 2016-ի ապրիլյան պատերազմը դրա վառ օրինակն է: Հետևաբար, միշտ պետք է հիշել, որ ի դեմս Ադրբեջանի մենք ահաբեկչական պետություն հետ գործ ունենք», - եզրափակել է Դավիթ Բաբայանը:

Степанакерт приветствуют результаты беседы Пашиняна и Алиева, однако призывает не забывать, с кем имеем дело
В Арцахе приветствуют обнадеживающие результаты беседы премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Душанбе, однако призывают не забывать, с кем имеем дело. Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am последние события вокруг нагорно-карабахского урегулирования.
"То, что происходит в последнее время, наглядно демонстрирует суть Азербайджана и его руководства. С одной стороны звучат приемлемые заявления о снижении напряженности, на практике проводятся митинги с требованием "вернуть Карабах", параллельно первая леди и первый вице-президент Мехрибан Алиева делает провокационные заявления. Это знаковые события. Потому что реальность в том, что цель Азербайджана – уничтожение армянской государственности как в Армении, так и Арцахе", - подчеркнул Бабаян.
По его словам, в целом в настоящий момент ситуация на арцахско-азербайджанской границе относительно спокойная, соответствует средним показателям последних лет. "Но постоянно необходимо оставаться начеку. И помнить, с кем имеем дело. Азербайджан не выполняет не то что устные договоренности, письменные отказывается выполнять. Наряду с этим нарушает МГП, устав ООН, собственную Конституцию и законодательство. Апрельская война 2016 г тому яркий пример. Поэтому всегда надо помнить, что в лице Азербайджана мы имеем дело с террористическим  государством", - заключил Давид Бабаян.